Sokan nem tudunk addig felkelni az ágyból, amíg a reggeli rutin részeként a frissen főzött kávé illata fel nem ébreszti az ízlelőbimbóinkat.
Sajnálatos módon a kávé sav- vagy zsírtartalma gyomor-és bélrendszeri problémákat okozhat, például gyomorégést, savas refluxot és puffadást. A koffeintartalmú kávé fogyasztása növeli a gyomorban lévő sav mennyiségét, ami megkönnyíti a savas reflux és a gyomorégés hatását.
A kávénak van pozitív és negatív oldala, de rengeteg lehetőség van arra vonatkozóan, amelyekkel megpróbálhatók ellensúlyozni ezek a kellemetlen tünetek.
Miért zavarja a gyomrot a koffein és a kávésavak?
A koffein természetes stimuláns, de növeli az emésztőrendszer összehúzódásait és a gyomorsav termelését is. Attól függően, hogy milyen kávét iszik, nagy mennyiségű savat is tartalmazhat, ami felgyorsíthatja az ételek emésztését.
A magas savtartalmú kávék a következők:
- arabica babból készült kávé
- világos pörkölésű kávék.
Alacsony savtartalmú opciók
Nem kell sok ahhoz, hogy a kávé kevésbé legyen savanyú, és továbbra is kiváló legyen az íze. Próbálja ki az alábbi alacsony savtartalmú lehetőségeket:
1. Sötét pörkölésű kávék - a sötétre pörkölt kávék általában kevésbé savasak, mert kevesebb olyan vegyületet tartalmaznak, amelyek a gyomorsejteket savképzésre késztetik.
2. Eszpresszó - mivel a főzési folyamat rövidebb egy eszpresszó esetében, ez csökkenti a csészébe szűrődő sav mennyiségét.
3. Hideg főzés - hideg főzet akkor készül, ha az őrölt kávét 12-24 órán át hideg vagy szobahőmérsékletű vízben áztatják. A hosszú áztatási folyamat a főzés hűvösebb hőmérsékletével kombinálva kevesebb keserűséget, ezáltal pedig kevesebb savat eredményez.
4. Alacsony savtartalmú kávék - manapság olyan különleges kávemárkákat vannak, amelyek babja és őrölt kávéja kevesebb savat tartalmaz.
5. Cikória kávékeverékek – a cikóriát az 1800-as évek óta használják italként. A cikóriakávét a cikórianövény (a pitypangcsalád része) gyökereiből készítik, amelyeket megpörkölnek, megőrölnek és meg főznek.
Hogyan csökkenthető a kávé savtartalma?
A kávéfogyasztási szokások változtatásával enyhíthetők a gyomorégés tünetei. Ezek az alábbiak lehetnek:
- ne igyon kávét éhgyomorra
- korlátozza a napi mennyiséget legfeljebb 3-4 csészére
- alacsony zsírtartalmú/növényi tejet vagy tejszínt keverjen a kávéhoz
- fémszűrő helyett használjon papírszűrőt, mivel a papír felfogja azokat a savakat, amelyek egyébként a csészébe folynának.
Ha a gyomorégés, a savas reflux és a puffadás továbbra is problémát jelent, forduljon orvosához.