A nyelés folyamatában számos különböző ideg és izom vesz részt, amelyek azon dolgoznak, melyek bármilyen zavar súlyos szövődményekhez vezethet.
A nyelési nehézségeknek, amelyeket diszfágiának is neveznek, különböző okai lehetnek, és eltérő hatással lehetnek az egészségre. Ha ezekkel a problémákkal találkozik, fontos megértenie, mi okozhatja és hogyan kezelhetők.
Mi az a nyelési zavar?
Ezen kóros állapot során a beteg nehezen nyeli le táplálékot. Különböző területeken fordulhat elő, mivel a nyelésnek három szakasza van, beleértve az alábbiakat:
- Szájüregi diszfágia - a problémák a szájban vagy a nyelvvel és a rágással kapcsolatosak.
- Garat diszfágia - a nyelv az ételt vagy folyadékot a torok hátsó részébe nyomja. A falat/korty tüdőbe való lejutása súlyos szövődményekhez, például tüdőgyulladáshoz vezethet.
- Nyelőcső diszfágia – a problémák a nyelőcsőben (izmos cső, amely a táplálékot és a folyadékot a gyomorba juttatja, ahol az emésztés megindul) alakulnak ki.
A tünetek is változók lehetnek:
- fulladás
- köhögés
- fokozott nyáltermelődés
- úgy érzi, hogy az étel elakadt a torokban vagy a mellkasában
- ismétlődő tüdőgyulladás
- gyomorégés
- az étel megtapad a mellkasban.
A nyelési zavar leggyakoribb okai
A nyelési zavart okozhatja mechanikai probléma vagy elzáródás a nyelőcsőben (például nyelőcsőgyűrű, savas reflux okozta hegesedés, nyelőcsőrák). Ha a tünetek szilárd élelmiszerek és folyadékok esetén is jelentkeznek, az ok a nyeléshez használt izmok és idegek kóros állapotai lehetnek, amelyek miatt a nyelőcső izmos vagy perisztaltikus összehúzódásokat okoz. Ezeket az állapotokat gyakran a nyelőcső motilitási zavarai közé soroljuk. A szájüregi vagy garat diszfágia gyakran a stroke utáni izomgyengeség következménye lehet. A neurológiai és izomproblémák, mint például a szklerózis multiplex, az amiotrófiás laterális szklerózis (ALS) és az izomdisztrófia szintén hozzájárulhatnak a nyelési problémák kialakulásához.
A nyelési zavar kezelése
Enyhébb esetben segíthet, ha megtanulja megköszörülni a torkát vagy megváltoztatni a testhelyzetét a fulladás elkerülése érdekében. Van néhány elektromos stimulációs technika is, amelyek segítségével segíthetnek a betegeknek, hogy megtanulják a neuromuszkuláris (ideg-izom) stimuláció javításának módjait. Sebészeti és endoszkópos kezelések is rendelkezésre állnak, bár ezek a helyzettől függően változnak.
Borítókép forrása: Shutterstock / PuzzlePix