Az általában jóindulatú végfekélyeket bélproblémák és emésztőszervi gyulladások okozhatják. Sok esetben az étrend megváltoztatásával orvosolhatók.
Mi a végbélfekély?
A végbélfekély (más néven rektális fekély) egy fájdalmas seb, amely a végbél belső oldalán alakul ki. Ezek a fekélyek több különböző betegséghez (gyulladásos bélbetegség, fekélyes vastagbélgyulladás, Crohn-betegség, stb.) kapcsolódnak, de egyéb okai is lehetnek. Például:
- megerőltetés (túl erős nyomás)
- súlyos vagy krónikus (hosszú távú) székrekedés
- traumás sérülés (a végbélbe szorult széklet ujjakkal történő eltávolítása, anális szex, idegen tárgyak végbélbe helyezése)
- a végbél előreesése (olyan állapot, amely a végbél sérvét okozza a végbélnyílásból)
- nemi úton terjedő fertőzések (herpesz, szifilisz, stb.).
Tehát a végbélfekély (rektális fekély) a végbél belső oldalán keletkezett sérülés során megjelenő hámhiány, ahol létrejöhet gennyesedés vagy vérzés is. Kialakulásának elsődleges oka a kemény széklet, ami megsérti a nyálkahártyát, de szóba jöhetnek az aranyérhez kapcsolódó elváltozások, valamint nemi betegségek és a belek gyulladása is.
Melyek a végbélfekély tünetei?
A végbélfekély tünetei általában fokozatosan alakulnak ki. Gyakran más tünetekkel, például székrekedéssel együtt jelennek meg. A rektális fekély jelei lehetnek:
- véres és/vagy nyálkás széklet
- vérzés a végbélnyílásból (a vér általában élénkpiros színű)
- rektális fájdalom, különösen székletürítéskor
- fájdalmas bélmozgások.
A végbélfekély tünetei elsősorban székelés közben okoznak fájdalmat, árulkodó lehet még a véres vagy gennyes széklet is. A tünetektől szenvedő pácienseknél gyakran előfordul, hogy visszatartják a székletet, így próbálva megóvni magukat a fájdalomtól, viszont ez az egyik legrosszabb út, amit választhatnak, hiszen ennek következtében székrekedés alakulhat ki, ami csak tovább súlyosbítja a problémát.
Ha a végbélen keletkező sérülést nem ismerik fel idejében, akkor tályog kialakulása is szóba kerülhet.
Hogyan diagnosztizálható a végbélfekély?
A rektális fekélyek diagnosztizálásához az orvosok fizikai (rektális), endoszkópos, képalkotó (például rektális ultrahang) és szövettani (biopszia) vizsgálatokat alkalmaznak.
Melyek a rektális fekély kezelési lehetőségei?
A végbélfekély kezelése a tünetek súlyosságától és a gyulladásos bélbetegségek meglététől függ. Számos esetben elegendő az életmód és az étrend megváltoztatása, amivel enyhíthető a székrekedés.
A végbélfekély tüneteinek enyhítése és a gyógyulás elősegítése érdekében:
- Igyon sok vizet - a kiszáradás miatt a széklet kemény, száraz és nehezebben ürül.
- Egészségesebb ételeket fogyasszon - rostban gazdag ételek lágyítják a székletet és elősegítik a gyorsabb kiürülését.
- Kerülje a megerőltetést – az erőlködés rektális fekélyeket okozhat.
- Szükség esetén szedjen hashajtót - ezek a gyógyszerek enyhíthetik a székrekedést azáltal, hogy megkönnyítik a széklet kiürülését.
- Használjon gyulladáscsökkentő szereket - a kortikoszteroid tartalmú krém vagy a kúp csökkentheti a gyulladást, enyhítheti a fájdalmat és elősegítheti a fekélyek gyógyulását.
Ha a végbél előreesése okozza a végbélfekélyt, akkor szükség lehet egy rektopexiának nevezett műtéti eljárásra, amely laparoszkóposan (kis bemetszésekkel) is elvégezhető.
Végbélfekély gyógyítása
A végbélfekélyt sebészeti úton gyógyítják, majd a beavatkozást követően gondoskodni kell rostdús és növényekben gazdag étrendről, hogy a kemény széklet fellazuljon, és rendszeresen ürülni tudjon. Székelés után minden esetben alaposan tisztítsuk meg a végbélnyílást kézizuhannyal.
Vastagbélgyulladás gyógyulási ideje
A vastagbélgyulladás (más néven colitis), ahogy arról elnevezése is árulkodik, a bél gyulladásos elváltozása, amely a vastagbél belső rétegeit és a végbelet érinti.
A szimptómák általában lassan fejlődnek ki, de előfordulhat a tünetek hirtelen megjelenése is.
A vastagbél gyulladás kialakulásának okai eddig ismeretlenek, de autoimmunbetegség és genetikai hajlam is magyarázhatja. Tünetei közé tartozik a rendszeres hasmenés és hasi fájdalom, gyengeség, fáradékonyság, valamint véres széklet.
A vastagbél betegségeit a belgyógyászaton, gasztroenterológus szakorvosok vizsgálják és kezelik. A szakorvos vastagbéltükrözést, szükség esetén gyomortükrözést és kontrasztos röntgenvizsgálatot rendelhet el. Ha a fentebb említett vizsgálatok nem hoznak eredményt, akkor CT- és MR-vizsgálat is szóba kerülhet.
A betegséget gyógyszerrel (például 5-amino-szalicilátok, kortiko-szteroidok) vagy műtéti úton kezelik.
Végbél fájdalom éjszaka
A végbélfájdalom (proctalgia) hátterében számos betegség állhat, és minden esetben orvosi segítségre van szükség a pontos diagnózis megállapításához. A kutatások szerint a lakosság 20%-át érinti a végbélfájdalom, leggyakrabban a 30-60 és férfiak körében jellemző.
A rektális görcsöket előidézheti szexuális tevékenység, menstruáció, székelés vagy székrekedés, és jellemzően éjszakai fájdalom képében jelentkezik.
Hogyan lehet megelőzni a rektális fekély kialakulását?
A kialakulás kockázata csökkenthető a sok folyadék (lehetőleg tiszta víz) és rostokban gazdag ételek fogyasztásával, melyek segítenek megelőzni a végbélfekélyt okozó krónikus székrekedést.