A malabszorpciós szindróma alatt egy sor olyan működési zavart értünk, mely során a vékonybél valamiért képtelen ellátni feladatát megfelelően.
A vékonybél feladata, hogy az elfogyasztott ételben található tápanyagokat felszívja és a véráramba juttassa, malabszorpció esetén viszont ez nem működik megfelelően.A tápanyagok lehetnek makrotápanyagok (fehérjék, zsír, szénhidrát), mikrotápanyagok (vitaminok és ásványi anyagok) vagy mindkét csoport.
Mi okozza?
Számos oka lehet ennek a szindrómának, van, amelyik gyakrabban, más ritkább alkalommal fordul elő.
Gyakori okok:
- A vékonybél károsodása valami miatt – például fertőzés, gyulladás, műtét
- Antibiotikumok túl sokáig való szedése
- Gluténérzékenység, Crohn-betegség, krónikus hasnyálmirigy-gyulladás, cisztás fibrózis
- Laktóz intolerancia
- Veleszületett betegségek, például epeelzáródás
- Epehólyagot, májat vagy hasnyálmirigyet érintő panaszok
- Féregfertőzések
- Sugárkezelés
- Kábítószerhasználat
Ritkább okok:
- Rövidbél-szindróma (SBS), melynek során a vékonybél rövidebb, mint kellene, és így kevesebb tápanyagot tud felszívni
- Zsíros székletürítésnek nevezett trópusi betegség
A tünetek felismerése
Általában akkor ismerhető fel a malabszorpciós szindróma, amikor a fel nem dolgozott tápanyagok áthaladnak emésztőrendszeren. A legtöbb tünet attól függ, hogy milyen konkrét tápanyagot nem tud felszívni megfelelően a vékonybél, és amellett, hogy az adott tápanyag hiánya lép fel, további panaszok tapasztalhatóak:
- Zsírok esetén – világosszínű széklet, ami állaga miatt nehezen távolítható el a vécékagylóból.
- Fehérjéknél – száraz haj, hajhullás, folyadék-visszatartés vagyis ödéma.
- Cukorféléknél – puffadás, komoly hasmenés és gázképződés
- Egyes vitaminoknál – alultápláltság, alacsony vérnyomás, fogyás, vérszegénység
A felszívódási zavarok tünetei korosztálytól és nemtől is függhetnek, például a nőknél a menstruáció elmaradásában, gyermekeknél a növekedés megállásában jelentkezhet.
Kockázati tényezők
Nagyobb eséllyel jelentkezik ez a betegség azoknál, akiknek a családjában már volt hasonló megbetegedés, aki nagy mennyiségű alkoholt fogyaszt, akinek megműtötték a vékonybelét, aki gyakran használ ásványi olajokat vagy hashajtót, vagy aki gyakran utazik a Karib-tengerre, Indiába vagy Délkelet-Ázsia egyes részeire.
Diagnózis és kezelés
Az orvosnak erre a betegségre adhat gyanút, ha krónikus hasmenésben vagy tápanyaghiányban szenvedünk, illetve annak ellenére fogyunk, hogy egészséges étrendet követünk. Milyen tesztekre számíthatunk a diagnózis felállításához?
- Székletvizsgálat
- Vérvétel
- Kilégzésvizsgálat
- Képalkotó vizsgálatok
- Biopszia
A kezelés valószínűleg az olyan tünetek gyógyításával fog kezdődni, mint a hasmenés, emellett a szervezet hiányzó ásványi anyagait is pótolni kell majd. Ezután jön majd a konkrért probléma kezelése, például ha laktóz intolerancia miatt alakult ki a szindróma, akkor arra keres majd megoldást a kezelőorvos. Valószínűleg dietetikus segítsége is szükséges lesz majd a megfelelő étrend kialakítása miatt.