Szeretjük alábecsülni az elfogyasztott ételek mennyiségét.
Nagyon szeretjük az ételeinket, élelmiszereinket is felcímkézni: ez „jó”, az pedig „rossz”.
Pedig nincs egyértelműen jó vagy rossz élelmiszer, csak rosszul összeállított étrend (és esetleg mozgásszegény életmód).
Az étrend minőségi összetétele mellett nagyon fontos a mennyiségek is. A tapasztalat az, hogy szeretjük alábecsülni az elfogyasztott ételek mennyiségét (akár a tényleges súlyt, akár a tápanyagtartalmat illetően).
Amennyiben fogyni szeretnénk, segítség lehet, ha kisebb méretű tányérból eszünk, a látvány (kisebb adag étel is teli tányért mutat) segíthet, hogy hamarabb jóllakjunk, és ne érezzük úgy, hogy mivel „keveset” ettünk – a tányéron még bőven fért volna – nem ettük meg az ajánlott mennyiséget.
Az ideális mennyiséget természetesen alapvetően befolyásolja az életmódunk, aktivitásunk, esetlegesen betegségeink.
De egy kiindulási, viszonyítási pont mindig kell. Erre pedig nagyon jó lehet a hazai táplálkozási ajánlás, az OKOSTÁNYÉR oldalán elérhető útmutató, étkezésekre (reggeli, tízórai, uzsonna, vacsora) lebontva.
Ebből néhány példa:
- párolt zöldség, főzelék egy lapos tányér fele (25-30 dkg)
- szárazhüvelyesekből (pl. bab, lencse) főzelék 2-3 merőkanálnyi (kb.15 dkg)
- burgonya/rizs/tészta (készen) 20 dkg
- 1 adag zöldség-gyümölcsnek felel meg: 10 dkg friss, párolt vagy főtt, idényjellegű zöldség vagy gyümölcs; 1 adag 1 közepes paprika, paradicsom, közepes méretű alma, őszibarack, narancs, kis pohárnyi bogyósgyümölcs (például eper, ribizli, málna) vagy 1 kis tányér saláta
- 1 adag hús, halnak felel meg: 1 tenyérnyi szelet (10 dkg) hús, 1 szelet (15 dkg) hal vagy 3-4 szelet (5 dkg) felvágott.
Figyeljünk oda az ajánlott mennyiségekre és amennyiben segítségre van szükségünk az étrend összeállításához, forduljunk szakemberhez.