Mielőtt bevenne egy kalciumtartalmú étrend-kiegészítőt, fontos tudni, hogy ezek szedése nem segít a csontok állapotán, sőt súlyos problémákat is okozhat.
Nincs megfelelő kalciumot tartalmazó étrend-kiegészítő
Fontos, hogy az életkor előrehaladtával megvédje csontszilárdságát és megelőzze a töréseket, de erre az étrend-kiegészítés szedése nem a legjobb módszer. A tabletta formájában lévő tápanyag nem ugyanúgy kerül feldolgozásra a szervezetben, mint amikor étrendi táplálékforrásból fogyasztják. Egyre több olyan klinikai bizonyíték áll rendelkezésre, amelyek nem utalnak arra, hogy javítják a csontok egészségét, sőt, ami még rosszabb, a kalciumtartalmú étrend-kiegészítők károsak is lehetnek.
A nemrégiben végzett klinikai vizsgálatok összefüggést találtak a kalciumos étrend-kiegészítők szedése, valamint a vastagbélpolipok (a vastagbélben kialakuló apró daganatok, amelyek rákossá válhatnak) és a vesekövek fokozott kockázata között. Emellett növelhetik a szív artériáiban a kalcium felhalmozódásának kockázatát, ami potenciális hozzájárulhat a szívrohamokhoz és az egyéb szívbetegségekhez.
Egészségesebb az étrendi kalciumbevitel
Míg a kalciumot tartalmazó étrend-kiegészítők szedése nemkívánatos mellékhatásokat okozhat, a kalciumigény biztosan kielégíthető a megfelelő étrenddel.
A 19-50 év közötti nőknek napi 1000 mg kalciumot kell fogyasztaniuk, míg az 50 év feletti nők esetében 1200 milligramm az ajánlott napi beviteli mennyiség. A jó étrendi kalciumforrások az alábbiak:
- mandula
- narancs
- aszalt füge
- szójabab és egyéb babfélék
- alacsony zsírtartalmú tejtermékek, például tej és joghurt
- leveles zöldségfélék, például kelkáposzta és spenót.
Testgyakorlatok a csontok erősítésére
A fizikai aktivitás és rendszeres testmozgás védi a csontok egészségét. Az olyan mozgásformák, mint például a séta, a kocogás és a súlyzós edzés, különösen hasznosak a csontvesztés megelőzésében. Érdemes beiktatni apró változtatásokat (például parkoljon távolabb az épületektől, lift helyett lépcsőn menjen, telefonálás közben járkáljon).