Hasznos tudásra tehetünk szert, ha megismerjük a különböző, sütéshez és főzéshez használható olajokat, hiszen a legismertebb fajtának a napraforgóolajnak vannak egészségesebb változatai is.
A szupermarketekben egyre többféle olajat találunk a polcokon, némelyikről még nem is hallottunk, hiszen leggyakrabban a jól bevált, semleges ízű növényi olajokat, azon belül is a napraforgóolajat használjuk. Aki már kicsit ismerkedik az egészséges életmóddal, annak a háztartásában pedig ott van az olívaolaj is, de ezeken kívül még rengeteg másfajtát ajánl a szakirodalom. Lássuk is, melyek ezek!
Kókuszolaj
Leggyakrabban a szépségápolásban használatos, mert jó hatással van a hajra, és a bőrre is. Az étkezésben betöltött szerepének hasznosságával kapcsolatban megoszlanak a vélemények, ugyanis telített zsírsavakat tartalmaz, ami nagy mennyiségben nem jó a szervezetnek. A kókuszolaj kis mennyiségben viszont használható, főleg serpenyőben való sütéskor, mivel ellenállóbb a magas hőmérséklettel szemben.
Avokádóolaj
A finomítatlan avokádóolaj, mely nem magból, hanem az avokádó húsából készül, gazdag E-vitaminban és telített zsírsavakban. Gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, ami segít megelőzni az erek károsodását, a szívproblémákat és a vérnyomásra is kihat. Felhasználása sokoldalú, viszont az ára sem a legalacsonyabb.
Dióolaj
Gazdag omega-3 és omega-6 zsírsavban, vasban, cinkben kalciumban és magnéziumban. Sütésre nem igazán alkalmas, ezért inkább salátákhoz és tésztákhoz használjuk inkább, sőt! Készíthető vele házi mogyorókrém is.
Szőlőmagolaj
Kókuszból készített társához hasonlóan ezt is megtaláljuk a szépségápolási termékek széles választékában, de ételek készítésekor is jól jön. Több területen való felhasználása miatt ezért figyelmesen olvassuk el a címkéket, hogy biztosan étkezési szőlőmagolaj kerüljön a kosarunkba. Nincs markáns íze, tele van C-vitaminnal és zsírsavakkal, de csak mérsékelten fogyasszuk, mert omega-6 zsírsavat is tartalmaz, melynek túlzásbavitele hízást idézhet elő. Szószokban, sütőben vagy serpenyőben való sütéskor is jó társunk lehet.
Lenmagolaj
Saláták vagy smoothiek készítéséhez ajánlott, semmiképp se süssünk vele. Ez az olaj segíti az emésztést és a székrekedés egyik természetes gyógymódja is lehet, melyet jó, ha alacsony hőmérsékleten tárolunk, például a hűtőben.
Mogyoróolaj
A dióolajhoz hasonlóan ennek az íze is emlékeztet a csonthéjasokéra. Kevés benne a telített zsírsav, azonban magas a kalóriatartalma, emiatt ezzel is érdemes csínján bánni. A mogyoróolajok közül is érdemes a hidegen sajtolt változatot választani, mely ázsiai fogások és desszertek jó kiegészítője lehet.
Tökmagolaj
Az A-, K-, és E-vitaminban gazdag tökmagolaj élénkzöld színe és finom íze miatt szószok kiváló alapanyaga, de még fagylalt is készíthető belőle.