Egyre inkább kezd „divatba jönni”, szerencsére, hiszen egyrészt rengetegféle étel alapanyaga lehet, másrészt pedig az egészségre gyakorolt hatása is igen kedvező.
A téli időszak egyik kedvelt szezonális zöldsége, az ősz végi betakarítása után sokáig jól és könnyen tárolható (lehetőleg száraz, hűvös helyen).
Egyre inkább kezd „divatba jönni” szerencsére, hiszen egyrészt számos étel alapanyaga lehet, másrészt pedig az egészségre gyakorolt hatása is igen kedvező.
Tápanyagértékek (100 g):
- Energiatartalma: 77 kcal
- Szénhidrát: 16 g
- Fehérje: 1,5 g
- Zsír: 0,6 g
- Rost: 0,7 g
Rostartalma segíti a jobb emésztést, a béta-karotin (aminek a gyönyörű színét köszönheti) többek közt a szem egészségét is támogatja, ahogy a benne található lutein is, ami a szürkületi vakság kialakulásának kockázatát csökkentheti. C-vitamin tartalma jelentős, de ez sajnos a sütés során naygmértékben csökken.
Mindene ehető
A sütőtök húsát, magját is megesszük, de még a virágja is fogyasztható (sütve, rántva is), utóbbi a piacokon nem nagyon jellemző, de belefuthatunk. Amennyiben olyan szerencsések vagyunk, hogy van kertünk és abban akad sütőtök, mindenképp kóstoljuk meg.
A sütőtököt legtöbbször egyszerűen szeletekre vágva megsütjük, ami remek önálló uzsonna lehet, de készíthetünk belőle krémlevest, rizottót, süteményt (muffin, sütőtökös pite, stb), és a téli saláták egyik finom összetevője lehet.
A tökmag közkedvelt rágcsálnivaló, ugyanakkor használhatjuk levesbetétként is (például édesburgonya krémlevesbe), olaja jól illik salátákba, vagy akár egy egyszerű pirítósra, margarin helyett. A tökmag és főleg a tökmagolaj rendszeres fogyasztása hasznos a férfiaknál a prosztata egészségének védelmében. A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás, sőt egyes források szerint a rosszindulatú tumoros megbetegedés ellen is van védő szerepe.