A kókuszolaj konyhai használata jól ismert, de emellett számos olyan jótékony tulajdonság jellemzi, ami miatt a testápolásban és fogvédelemben is érdemes helyet kapnia.
A kókuszolaj egy olyan telített zsírsav, melyet a kókuszdió fehér húsából nyernek. Rendkívül egészséges, jó tesz az emésztőrendszernek, helyettesíthetők vele az állati zsírok. Könnyű vele sütni-főzni, hidegen zsírrá dermed, szobahőmérsékleten pedig olaj állagú. A kókuszzsír szinte teljes mértékben MCT olajból és laurinsavból áll, melyek alkotóelemeikre bontva számos egészségjavító hatással bírnak. Éppen ezért a kókuszolajat használhatjuk bőrápolásra (főként száraz, repedezett bőrnél, ajkakon), fog- és íny regenerálásra, de akár hajpakolás is készülhet a tápláló anyagból.
Miért érdemes betervezni a fogápolási rutinunkba?
-
A kókuszolaj regenerálja az ajkak finom bőrét, táplálja az ínyt.
-
A laurinsav egyedülálló a trigliceridek között: antibakteriális hatása miatt fertőtleníti a szájüreget.
-
Hatóanyagai gátolják a fogszuvasodást és fogkő képződést.
-
Antibakteriális hatása miatt frissebb lesz a lehelet is.
-
Már 7 nap használat után csökkenti a lepedékből kialakuló plakkok képződését, vagyis a fogkő lerakódását. Ezáltal elejét veszi az ínyproblémák, fogágybetegségek kialakulásának.
-
Gyulladásgátló hatású.
A kókuszolajat többféleképpen is alkalmazhatjuk. Fogápolásnál bevethetjük „szájöblögetőként” vagy készülhet belőle „fogkrém” is.
Fogmosás előtt egy bő teáskanálnyi olajat tegyünk a szánkba és öblögessünk vele minél tovább. Minél keményebb állagú, annál jobb: finoman dörzsöljük az ínybe és a fogak közé. Ha tudjuk, 10-15 percig hagyjuk hatni, utána köpjük ki. Íze kimondottan kellemes.
Fogkrémnek keverjünk össze 3 evőkanál kókuszolajat, 1-2 teáskanál szódabikarbónát és csepegtessünk bele 100% tisztaságú menta, citrus vagy fahéj olajat. Jól keverjük el és hagyjuk megdermedni. Ezután bármikor használhatjuk.