A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag, amely nélkülözhetetlen a szervezet számára. Éppen ezért jó tudni, milyen forrásokból fedezhetjük a napi mennyiséget.
A magnézium egy ásványi anyag, ami részt vesz a szervezetünk különböző biokémiai folyamataiban. A kalciumhoz, káliumhoz, nátriumhoz, jódhoz és szelénhez hasonlóan a magnézium is kis mennyiségben, de nélkülözhetetlenek a test egészséges működéséhez.
A magnéziumnak olyan fontos szerepe van, mint a szív védelme, a csontok és fogak felépítése, az izmok regenerálása és az idegrendszer támogatása. Hiányában begörcsölhetnek az izmok, romlik a mentális fókuszunk, fáradékonyak leszünk, rosszul alszunk. Kutatások szerint a tartós magnéziumhiány növelheti a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és a csontritkulás kialakulásának kockázatát. Napi javasolt mennyisége egy felnőtt számára 300-400 mg. Ezt érdemes természetes forrásból fedezni, de ha alacsony tápanyagtartalmú az étrendünk, akkor táplálékkiegészítők formájában is bevihető. A magnézium és a B6-vitamin segítik egymás felszívódását, illetve mindkettő az idegrendszer védelmezője. Érdemes tehát együtt szedni őket.
Ha odafigyelünk a táplálkozásunkra, akkor elegendő magnéziumot tudunk bevinni, akár természetes úton is. Még a nassolnivalók között is vannak magnéziumban gazdag élelmiszerek. Íme 10 kiváló ásványi anyag forrás:
-
Étcsokoládé
-
Csonthéjasok: diófélék, mandula, kesudió
-
Avokádó
-
Hüvelyesek: babfélék, lencse, szójabab (például tofu formájában), földimogyoró, borsó, csicseriborsó
-
Lenmag, tökmag, chiamag
-
Alternatív gabonák: hajdina, quinoa, bulgur
-
Halfélék: lepényhal, lazac, makréla
-
Banán
-
Leveles zöldségek: kel, spenót
-
Gyökérzöldségek: répafélék, retek, cékla
Ezek az élelmiszerek a magnézium mellett számos jótékony anyagot tartalmaznak, például vasat, mangánt, vitaminokat, antioxidánsokat vagy Omega zsírsavakat.