Testünknek kalciumra van szüksége a csontok és fogak felépítéséhez, a szívverés szabályozásához és a vér normális alvadásához, de túl magas szintje káros lehet.
A hiperkalcémia olyan állapot, amely akkor fordul elő, amikor a vér kalciumszintje meghaladja a normális tartományt. Míg az enyhén emelkedett kalciumszint egyáltalán nem okoz tüneteket, a nagyon magas szintje már hasi fájdalmat, veseköveket, túlzott szomjúságot, csontfájdalmat, izomgyengeséget és zavartságot okozhat.
Szerencsére a magas kalciumszint könnyen felismerhető egy egyszerű vérvizsgálattal, és a kiváltó ok gyakran azonosítható és könnyen kezelhető.
Honnan tudjuk, hogy magas a kalciumszintünk?
A legtöbb ember, akinek enyhén emelkedett a kalciumszintje, nem is tud erről. Általában véletlenül derül ki egy rutin vérvizsgálat során. A hiperkalcémia tünetei, bár nem gyakoriak, a következők lehetnek:
- gyakori vizelés és szomjúság
- fáradékonyság és csontfájdalom
- hasi fájdalom és székrekedés
- feledékenység és zavartság
- letargia és depresszió
- izomfájdalom.
Mi okozza a hiperkalcémiát?
Számos oka lehet, beleértve bizonyos betegségeket, gyógyszereket, de még kiszáradás is okozhat hiperkalcémiát. De a leggyakoribb okai a következők:
- A mellékpajzsmirigy túlműködése. Ennek során a szervezet felszabadítja a mellékpajzsmirigy-hormon feleslegét, ami emelheti a vér kalciumszintjét. Ha a kalciumszint a mellékpajzsmirigy túlműködés miatt magas, ez azt jelenti, hogy a kalcium a csontokból származik, és ez töréseket eredményezhet.
- Étrend-kiegészítők szedése. A túl sok kalciumot tartalmazó étrend-kiegészítők használata a hiperkalcémia egyik leggyakoribb oka. Az alkalomszerű bevétel nem káros, de a rendszeres szedését beszéljük meg a kezelőorvosunkkal.
- Daganatos megbetegedések. Néhány beteg a téves információi miatt attól tart, hogy a rák a magas kalciumszint oka. A hiperkalcémia lehet a daganat első jele, de jellemzően nem okoz rákos megbetegedést.
Hogyan biztosítható az egészséges kalciumszint?
A szakemberek jelenlegi ajánlásai szerint rengeteg magas kalciumtartalmú élelmiszert kell tartalmaznia az étrendnek, beleértve a tejtermékeket, a zöld leveles zöldségeket és a kalciummal dúsított termékeket. Azoknál a személyeknél, akiknek tejallergiájuk van, vagy speciális étrendet követnek, néha kalciumot tartalmazó étrend-kiegészítőkre van szükségük a megfelelő kalciumbevitel biztosításához, de ezekben az esetekben is ajánlott az óvatosság.