Az évnek ebben az időszakában piros pöttyök csúfíthatják el kisbabánk bőrét. Ezt az általános jelenséget a verejtékmirigyek kivezető csöveinek szűkössége, illetve elzáródása okozza, ahol a verejték nem tud megfelelően távozni a szervezetből, így gyulladásos állapot lép fel a bőr rétegei között. Miből ismerhetjük ezt fel, és honnan tudhatjuk, ha valami más áll a bőrelváltozás hátterében?
Erről ismerhetjük fel a melegkiütést
Avagy más néven a miliaria apró, duzzadt kiütéseket okozhat a kisbabák bőrén. Jellegzetes tünete a kiütések fehér közepe, mely a felgyűlt váladékról árulkodik. Sokszor igen látványosan jelentkezik az arcon, háton, tarkón, mellkason, illetve az összeérő és ezáltal rosszul szellőző testrészeken, mint a hónalj vagy a lágyék. Azonban nincs okunk aggodalomra, amennyiben gyermekünk egyéb tüneteket nem produkál, nincs láza és láthatóan jó a közérzete. Ilyenkor a legtöbb, amit tehetünk, hogy minél szellősebben öltöztetjük és napjában többször langyos, hűs vízzel megmosdatjuk.
Mikor gyanakodjunk komolyabb problémára?
Előfordulhat, hogy a melegkiütés következtében a bőr felülfertőződik – erre utal a kiütések terjedése, a duzzanatok fokozódása, illetve ha láthatóan viszket gyermekünk bőre. Gyanakodhatunk gombás fertőzésre, amennyiben a pirosság kiterjedt, valamint karimás szélű, hámló kiütéseket fedezünk fel a kicsi bőrén. De abban az esetben is mindenképp forduljunk orvoshoz, ha a kiütések bevérzéshez hasonlóak.