Egy törékeny újszülött családba érkezése amekkora boldogsággal jár, éppen annyira megterhelő is lehet a szülő számára, aki kimerültségében és tehetetlenségében sokszor rázással próbája csitítani a kisdedet – nem is sejtve, milyen károkat okozhat ezzel.
Mit okoz a shaken baby, avagy a megrázott baba szindróma?
Egy kisgyermek még fejletlen és gyenge izomzatából adódóan egy intenzívebb rázás esetén a nyak nem képes kellőképpen megtartani a csecsemő fejét. Az ilyen módon előre-hátra billenő fejben a kisgyermek agya erőteljesen ütődik neki a koponyaüreg csontos falába. Ennek következtében az agyállományon belül futó, még gyenge és igen szakadékony érrendszeren mikrosérülések jöhetnek létre, melyek akár az agyállomány bizonyos mértékű bevérzéséhez vezethet.
Árulkodó tünetek
Habár a bántalmazásnak nincsenek szemmel látható jelei, mégis árulkodó lehet néhány tünet:
-
a gyermek letargiába esik
-
a szokásosnál többet alszik
-
étvágytalanná, nehezen táplálhatóvá válik
-
súlyos esetben ismétlődő hányás, görcsrohamok, vagy akár tudatzavar jelei is mutatkozhatnak
Vigyázzunk az önfeledt játékkal is!
Sok szülő, vagy hozzátartozó sokszor a legnagyobb jóindulattal, csupán a jókedv előidézése miatt dobálja magasba a kisgyermeket. Azonban ami egy felnőtt számára veszélytelennek tűnik, az a törékeny csecsemő szervezetében pontosan ugyanazt a hatást keltheti, mint a dühből történő rázás, így ez a tevékenység mindenképp kerülendő!