Egy gyermek látása ezernyi fejlődési szakaszon megy keresztül, mire körülbelül hat-hétéves korára teljesen kiforr a látóképessége. Tudjunk meg többet az újszülöttek látásáról!
Amit egy csecsemő lát a világból
Érdekesség, hogy az újszülöttek az első időkben még fordítva látják a világot, minek oka, hogy a retinára így esik a kép, és csak a későbbiekben tanulja meg az agy megfordítani a látott képet.
A mozgást egyértelműen képesek észlelni, azonban egyre több jel utal arra, hogy a határozott kontúrral rendelkező tárgyakból is sejtenek valamit. Éppen ezért hasznos az élénk színű, vagy kontrasztos, fekete-fehér játékokkal körülvenni őket. Ezenkívül a fölé hajoló szülő arcán nagy vonalakban látja a száj és a szem vonalát – így fordulhat elő az, hogy egy újszülött is megörvendeztetheti szüleit egy viszonzott mosollyal.
A látótávolságuk hozzávetőlegesen 40-50 centiméter, azonban a legélesebben a szemüktől 20-25 centiméterre lévő tárgyakat látják.
Hogyan vizsgálhatjuk meg gyermekünk látását otthon?
Újdonsült szülőként könnyen elbizonytalanodhatunk, hogy gyermekünk látása megfelelően fejlődik-e, azonban néhány egyszerű otthoni látásvizsgálat megnyugvást hozhat számunkra:
-
a fény és a csillogó tárgyak könnyen felkeltik az érdeklődését, ezért egy tompa fényű lámpa segítségével ellenőrizhetjük, hogy követi-e a fény útját
-
a mozgásra szintúgy reagál, ha az ujjainkat, vagy egy játékot mozgatunk előtte
-
ha valamit meg szeretne nézni, nemcsak a szemével követi a tárgyat, hanem az egész fejét fordítja