A széklet mikrobióta transzplantációja segíthet az előrehaladott melanómában szenvedő betegek immunterápiára történő reagálásában.
Egy új tanulmány eredményei szerint az olyan bőrrákos betegek egy részénél, akik nem reagálnak az immunterápiás gyógyszerekre, a bélmikrobiom, vagyis a bélben lévő mikroorganizmusok összetételének a széklettranszplantációval történő módosítása segíthet reagálni az immunterápiás gyógyszerekre.
A vizsgálatban néhány olyan előrehaladott melanómában szenvedő beteg vett részt, akik kezdetben nem reagáltak az immunterápiával végzett kezelésre. Miután azonban székletmikrobióta transzplantációt kaptak egy olyan „donor” betegtől, aki reagált a PD-1 és PD-L1 inhibitoroknak nevezett immunterápiás gyógyszerekre, ők is reagálni kezdtek az immunterápiára. Az eredmények arra utalnak, hogy bizonyos székletben lévő mikroorganizmusok bejuttatása a beteg vastagbélébe segíthet abban, hogy reagálni tudjon azokra a gyógyszerekre, amelyek fokozzák az immunrendszer képességét a tumorsejtek felismerésére és elpusztítására. A bél mikrobiomjának megváltoztatása „átprogramozhatja” az immunterápiás gyógyszerekkel szemben ellenálló daganatok mikrokörnyezetét, ami javíthatja e szerek terápiás hatékonyságát.
Ez a vizsgálat az elsők között bizonyítja, hogy a rákos betegeknél a bél mikrobiom összetételének megváltoztatásával javítható az immunterápiára adott választ, vagyis a bél mikrobiomja terápiás célpont lehet a daganatos betegségek esetében is.
További kutatásokra van azonban szükség, hogy meghatározzák azokat a specifikus mikroorganizmusokat, amelyek kritikus fontosságúak a tumor immunterápiás gyógyszerekkel szembeni rezisztenciájának leküzdésében, és megvizsgálják az érintett biológiai mechanizmusokat.