Az életünk során a rosszindulatú agydaganat kialakulásának esélye kevesebb, mint egy százalék, a fejfájás hátterében pedig általában nem ez áll.
Általában az olyan tünetek, mint például a fejfájás csak azt jelzik, hogy a szervezetünk „szomjas” vagy kimerült, így a bőséges folyadékfogyasztással és az alvással orvosolható a probléma. De ritkább esetekben ezek a tünetek nagyobb problémát jelezhetnek.
A tünetek, amelyekre figyelni kell
A több mint 120 típusú agydaganat esetén a tünetek egyáltalán nem jellemzőek. Azok megjelenését az alábbiak befolyásolják:
- a daganat kialakulásának a helye
- az agy érintett területe melyik testrészt irányítja
- az agydaganat mérete.
Sajnos az agydaganat figyelmeztető jelei sokfélék lehetnek és nincs konkrét tünete. Ha azonban az alábbi tünetek közül egyet vagy többet tapasztal, mindenképpen javasolt orvoshoz fordulni:
- Görcsrohamok
- Mentális problémák
- Személyiségi vagy viselkedési változások - különösen a frontális lebeny daganatai okozhatják azt, hogy az aktívabb emberek csendesebbé, míg a visszahúzódók beszédesebbé válhatnak
- Ügyetlenség - az agytörzs daganatai egyensúlyvesztéshez vagy esetlen mozgásokhoz vezethetnek
- Látászavarok, beleértve a homályos vagy kettős látást, de akár a látásvesztés is lehet az agydaganat jele
- Egy- vagy kétoldali végtaggyengeség
- Fejfájás - az agydaganat okozta fejfájás néhány napnál tovább tart, hányingerrel vagy hányással jár és jellemzően kora reggel jelentkezik.
Az agyi áttétek jelei
A leggyakoribb agydaganatok valójában nem az agyban kezdődnek. Az agydaganatok általában metasztatikus tumorok, amelyek a test más részeiről - leggyakrabban a tüdőből, a mellből, a bőrből, a veséből vagy a vastagbélből - terjednek át a központi idegrendszerbe.
Amennyiben ezen daganattípusok szerepelnek a beteg kórtörténetében és kialakul nála a fenti tünetek bármelyike, mielőbbi neurológiai vizsgálatra van szüksége.