A háromnapos láz magas lázzal, majd kiütésekkel járó, enyhe lefolyású fertőző betegség, mely leginkább a kisgyermekeket érinti.
A háromnapos láz (exanthema subitum, hatodik betegség, roseola infantum) magas lázzal, majd kiütésekkel járó, enyhe lefolyású fertőző betegség, mely leginkább a 6 hónapos és 2 év közötti gyermekeknél fordul elő.
A fertőzésen a gyermekek kb. 90%-a átesik. Kizárólag emberről emberre terjed cseppfertőzéssel (például köhögés, tüsszentés), de indirekt kontaktussal (például közös használatú poharak, evőeszközök, játékok) és várandósság idején a méhlepényen keresztül is átadható a kórokozó. A beteg az átlagosan 7-14 napos lappangási időszakban fertőzésképes. Nem szezonális betegség, az év bármely szakaszában előfordulhat.
Kórokozó
A Humán Herpesvírus 6, mely kizárólag az embert betegíti meg. A gyógyulást követően, főként a nyálmirigyek sejtjeiben az élet végéig megmarad. Időnként, tünetmentes formában reaktiválódva a nyál újra fertőzőképessé válik. A vírus a felső légutak nyálmirigyeinek sejtjeiben szaporodik, majd megfertőzik a környéki nyiroksejteket. A fertőzött nyiroksejtek a nyirokkeringés révén eljutnak a különböző szervekbe (például központi idegrendszer), melyek megbetegedése felelős a fertőzés fő tünetének megjelenéséért.
Tünetek
A fertőzés első tünete a hirtelen fellépő magas, 39°C feletti láz, mely általában három napig tart. Ekkor a törzsön, a nyakon és a karokon rózsaszín, nem viszkető kiütések jelenhetnek meg, melyek 1-2 nap múlva elmúlnak. Kísérő tünetként a nyaki nyirokcsomók és a szemhéjak duzzanata, felső légúti tünetek (például orrfolyás) és hasmenés is előfordulhat. Szövődményként lázgörcs, súlyosabb esetben tüdőgyulladás vagy agyvelőgyulladás is kialakulhat.
Vizsgálatok
Általános orvosi vizsgálatra, jellemző tünetek hiányában vérvizsgálatra (ellenanyagok kimutatása) van szükség.
Kezelés
Néhány nap alatt magától gyógyuló betegség. Tüneti kezelésként lázcsillapítók adhatók, valamint javasolt a bőséges folyadékpótlás. Az aszpirin hatóanyagot tartalmazó gyógyszer adását kerülni kell, mert a gyermekeknél növeli a Reye-szindróma (agyvelő- és májgyulladás) kialakulásának esélyét.
Megelőzése
Egyetlen módja a vírushordozók elkerülése.