A külső környezettel érintkező bőrfelszínünk közül a kéz tekinthető a legszennyezettebbnek. A kórokozó terjesztésében kiemelt szerepe van a kezeinknek, ezért fontos a fertőtlenítő kézmosás és a kézfertőtlenítés.
A fertőtlenítő kézmosás és a kézfertőtlenítés célja a kezünk bőrén található, úgynevezett átmeneti mikroflóra elpusztítása.
Fertőtlenítő kézmosás
A fertőtlenítő hatású folyékony szappannal végzett fertőtlenítő kézmosást alapvetően a kézen látható szennyeződés esetén kell elvégezni. Fontos tudnunk azonban, hogy nemcsak ilyenkor kell kezet mosni, hiszen a tisztának tűnő kézen is lehetnek fertőzéseket okozó mikrobák. Így például a WC használata előtt és után, étkezések, ételkészítés előtt, hazaérkezés után, betegek látogatása előtt és után mindenképpen törekedjünk a legalább fél-egy percig tartó fertőtlenítő kézmosásra.
Kézfertőtlenítés
A víz nélkül, hígítás nélkül alkalmazható, alkohol-tartalmú szerrel történő kézfertőtlenítés olyan esetekben javasolt, ahol a fertőtlenítő kézmosásra nincs lehetőség (például erdei kirándulás, játszótér, tömegközlekedés). Ezeket a szereket a száradásig kell a kézbőrbe dörzsölni, hogy az antimikrobás hatású alkohol és a bőrápoló hatóanyag fel tudjon szívódni.
Milyen termékeket használjunk?
A vásárlásnál figyeljünk arra, hogy – főleg a COVID-19 járvány időszakában – a koronavírusok inaktiválásához olyan, a burokkal rendelkező vírusok ellen hatásos, úgynevezett szelektív virucid hatású kézfertőtlenítő szert vásároljunk, ami glicerint tartalmaz, így egyben bőrkímélő hatású is.
A „minőségi” kézfertőtlenítő szerek a Nemzeti Népegészségügyi Központ által bevizsgáltak és engedélyezettek. A termékek címkéjén megtalálható az engedélyszám és a behatási idő, ami az adott fertőtlenítőszernél szükséges a mikrobaölő hatás érvényesüléséhez.