A papagájláz egy ritka fertőzés, melyet a Chlamydia psittaci nevű baktérium okoz, és más néven psittacosisnak hívják.
Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint az USA-ban a 2010 óta eltelt években kevesebb, mint évi tíz ilyen esetet regisztráltak. Azonban ennek oka az is lehet, hogy sok eset marad diagnosztizálatlanul, mivel a betegség tünetei más problémákéhoz hasonló. Ahogyan a névből is kiderül, madaraktól lehet elkapni ezt a fertőzést, de nemcsak a papagájok lehetnek a terjesztői. Másfajta vadon élő és háziállatként tartott madarak is hordozhatják magukban a fertőzést és továbbadhatják az embereknek.
A papagájláz gyakrabban előfordul a trópusi területeken, megjelent már Argentínában, Ausztráliában de Angliában is. Valószínűleg akárhol felbukkanhat, ahol háziállatként tartanak madarakat, vagy egy helyen sok szárnyas él – például farmokon.
Honnan kaphatjuk el a legnagyobb eséllyel?
Leggyakrabban szárnyasok adják át az embereknek, például:
- pulyka
- csirke
- papagáj
- galamb
- kacsa
- arapapagáj
- kakadu
A fertőzés módja, ha fertőzött madárhoz érünk, vagy belélegezzük a vizeletéből, vagy székletében felszabaduló apró részecskéket – de akkor is megfertőződhetünk, ha megcsíp, vagy hozzáérinti csőrét a szánkhoz. A betegséget fertőzött ember is továbbadhatja másnak, de ez rendkívül ritka.
A madár tünetei
Nem mindig vannak tünetei a beteg állatnak, néha hónapokon át is hordozhatják a baktériumot, mielőtt megjelennének a külső jelek. A légzésnehézség és a reszketés a leggyakoribb tünet, ezen kívül a madár betegségére ad okot, ha
- váladékozik a szeme vagy az orra
- megy a hasa
- különböző, zöldes árnyalatút potyogtat
- hirtelen fogyás következik be
- álmos és letargikus
Az emberi tünetek
Az influenzához, illetve a fent felsoroltakhoz hasonlítanak a papagájkórral fertőzött egyén tünetei, melyek általában a megfertőződés után 10 nappal jelentkeznek átlagosan. Tapasztalhatunk ilyenkor
- Lázat
- Fáradtságot
- Száraz köhögést
- Izomfájdalmat
- Hasmenést és hányást
- Gyengeséget
Ritkán, de előfordulhat gyulladás az egyes szervekben.
Diagnózis
Mivel a tünetek korántsem egyediek, fontos elmondani az orvosnak, ha nemrég kapcsolatba kerültünk beteg madárral, vagy kisállatkereskedésben, állatorvosi rendelőben, csirkefeldolgozó-farmon vagy bármilyen olyan helyen dolgozunk, ahol szárnyasokkal találkozunk. Az orvos vér- és nyálvizsgálatból tudja majd kideríteni, hogy jelen van-e szervezetünkben a konkrét baktérium. Mivel tüdőgyulladást is okozhat a betegség, így röntgenfelvétel is szükségeltetik annak kizárására. Emellett titer antitestvizsgálatra is sor kerülhet, hogy megbizonyosodjunk róla, van-e a szervezetünkben olyan antitest, mely védettséget nyújt a papagájkór ellen.
Kezelés
A psittacosis az orvos által felírt antibiotikummal könnyedén gyógyítható és a betegség teljesen legyőzhető.