Az idő múlásával ismétlődő trauma halmozott hatású lehet, ezért érdemes a tüneteket (émelygés, szédülés) okozó fejsérülés esetén mielőbb orvoshoz fordulni.
Mi számít enyhe fejsérülésnek?
Agyrázkódás akkor következik be, amikor elég erős ütés éri a fejet ahhoz, hogy átmeneti agyi zavart okozzon - a fejfájástól, a szédüléstől vagy a hányingertől a zavartságig vagy a kimerültségig terjedő tüneteket okozva. Az „enyhe” agyrázkódás nem életveszélyes, de minden esetben szakszerű orvosi ellátást igényel. Tehát ha egy kis ütést kapott a fejére, és bármilyen agyrázkódási tünetet észlel, azonnal hagyja abba az adott tevékenységet és mielőbb forduljon orvoshoz.
Az enyhe fejsérülések veszélyesebbek a fiatalabbakra, mint az idősebbekre?
Bár a fiatalabb agy gyorsabban gyógyulhat, azt is tudjuk, hogy a fiatalabbak fejlődő agyát valószínűleg jobban irritálják a fejre mért kisebb ütések. Ráadásul előfordulhat, hogy a fiatalabbak nem számolnak be agyrázkódási tünetekről, mert nem tudják, hogy azok. Nem mondható ki tehát határozottan, hogy a fiatalabbakra nem hatnak jelentősen a kisebb ütések.
A lényeg az, hogy bizonyos sportok esetén meg kell védeni a fiatalabb sportolókat a védőseszközök használatával és az agyrázkódás tüneteinek ismertetésével. A gyerekeknek és a fiatal tinédzsereknek tudniuk kell, hogy baleset esetén mikor kell szólniuk, hogy mielőbbi ellátásban részesüljenek. A legjobb kezelés tehát a megelőzés és az oktatás.
Mikor kell orvosához fordulni fejsérülés esetén?
Sürgősség ellátásra van szükség a súlyos tüneteket észlelésekor, mint például:
- a mentális állapot vagy a neurológiai funkció csökkenése
- zsibbadás vagy bizsergés
- fokozódó fejfájás
- hosszan tartó eszméletvesztés
- ismétlődő hányás
- jelentős nyaki fájdalom
- látásvesztés.
Az orvosi vizsgálat és kezelés különösen fontos azoknak a sportolóknak, akik agyrázkódást szenvedtek, hogy mielőbb visszatérhessenek a sportoláshoz.