A sürgősségi kezelést igénylő hőguta a test túlmelegedése által okozott állapot, melynek oka a magas hőmérsékleten hosszabb ideig történő tartózkodás.
A kezeletlen hőguta gyorsan károsíthatja az agyát, a szívét, a veséjét és az izmait, növelve a súlyos szövődmények vagy halál kockázatát.
A hőguta jelei és tünetei
A hőguta jellemző jelei és tünetei az alábbiak:
- fejfájás
- magas testhőmérséklet
- megváltozott viselkedés – például zavartság, ingerlékenység
- hányinger és hányás
- kipirosodott bőr
- szapora légzés és gyors pulzus.
A fenti tünetek észlelése esetén mielőbb orvosi ellátás szükséges. Addig is fontos a túlmelegedett szervezet hűtése (árnyék vagy légkondicionált helység keresése, a felesleges ruházat eltávolítása, jegelés vagy hideg, nedves törölközők alkalmazása).
Kockázati tényezők
Bárkinél kialakulhat hőguta, de néhány rizikófaktor növeli a kockázatát. Ezek az alábbiak lehetnek:
- Életkor. A magas hőmérséklettel való megbirkózás képessége a központi idegrendszer „erejétől” függ. Újszülöttek, kisgyermekek esetében a központi idegrendszer még nem fejlett ki teljesen, és 65 év feletti felnőtteknél pedig már csökken a működése, ami miatt a testük kevésbé képes reagálni a testhőmérséklet változására. Mindkét korcsoport általában kevésbé hidratált, ami szintén növeli a kockázatot.
- Megerőltető testmozgás meleg időben. Bizonyos sporttevékenységek (például foci, hosszútávú futás) forró időben történő végzése azon helyzetek közé tartozhat, amelyek hőgutához vezethetnek.
- Hirtelen meleg időjárás. Ha hirtelen hőmérséklet-emelkedésnek van kitéve (például nyár eleji kánikula, melegebb éghajlatra utazás), korlátozza a megerőltetőbb tevékenységet néhány napig, hogy a szervezete alkalmazkodni tudjon a változáshoz.
- A légkondicionálás hiánya. Tartósan meleg időben a légkondicionálás a leghatékonyabb módszer a lehűlésre és az alacsonyabb páratartalomra.
- Bizonyos gyógyszerek szedése. Egyes gyógyszerek befolyásolják a test azon képességét, hogy hidratált maradjon és reagáljon a hőre. Forró időben legyen különösen óvatos, ha olyan gyógyszereket szed, amelyek szűkítik az ereket, az adrenalin blokkolásával szabályozzák a vérnyomást (béta-blokkolók), vízhajtók vagy enyhítik a pszichiátriai tüneteket (például antidepresszánsok).
- Bizonyos krónikus betegségek. A szív-és érrendszeri megbetegedések vagy a tüdőbetegségek növelhetik a hőguta kockázatát.
- Nem megfelelő ruházat. Nem javasolt az olyan felesleges ruhadarabok viselése, amelyek megakadályozzák, hogy az izzadtság könnyen elpárologjon és hűtse a testét.
- Alkoholfogyasztás. Befolyásolhatja a test hőmérséklet-szabályozási képességét.
- Dehidratáltság. Ha nem ivott annyi vizet, hogy pótolja az izzadás során elvesztett folyadékokmennyiséget, gyorsabban kialakulhat a hőguta.
A hőguta megelőzése
A hőguta az alábbi tanácsok betartásával könnyen megelőzhető:
- Laza, könnyű ruházat viselése. A felesleges vagy szorosan illeszkedő ruhadarabok viselése nem teszi lehetővé a test megfelelő lehűlését.
- Óvja magát a leégéstől. A leégés hatással van a test lehűlési képességére, ezért széles karimájú kalappal és napszemüveggel védje magát a szabadban, valamint használjon széles spektrumú fényvédőt legalább két óránként.
- Bőséges folyadékfogyasztás. A megfelelően hidratált állapot fenntartása elősegíti a test izzadását és a normális testhőmérséklet fenntartását.
- Soha ne hagyjon senkit parkoló autóban. Ez a gyermekeknél a hővel összefüggő halálozások egyik leggyakoribb oka.
- Lehetőség szerint pihenjen a nap legforróbb időszakában. Ha a forró időben nem tudja elkerülni a megerőltető tevékenységet, igyon sok folyadékot és gyakrabban pihenjen hűvös helyen. A testmozgást vagy a fizikai munkát a nap hűvösebb részeire (például kora reggel vagy este) időzítse.
- Legyen óvatos a kockázati tényezők megléte esetén. Kerülje a meleget és mielőbb hűtse le magát, ha a túlmelegedés tüneteit észleli. Figyeljen a magas hőmérséklettel kapcsolatos problémákra, ha olyan gyógyszereket szed, amelyek befolyásolhatják teste hőszabályozását.