A Parkinson-kór diagnózisával történő szembesülés a legtöbb beteg számára elkeserítő, de még nem jelenti az élet „végét”. A Parkinson-kórban szenvedő betegeknek számos okuk van a bizakodásra. Cikkünkben öt olyan kutatási eredményt vagy jelenleg is zajló vizsgálatot ismertetünk, amelyek jelentősen javíthatják a betegek életminőségét.
Egészségesebb, hosszabb élettartam: A Parkinson-kórban szenvedők egyre hosszabb ideig - de ugyanakkor jobban is – élnek, köszönhetően annak, hogy egyre jobb gyógyszeres és egyéb kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre.
Korai diagnózis: Minél hamarabb diagnosztizálják a Parkinson-kórt, annál hatékonyabban kezelhető. Jelenleg nincs olyan laboratóriumi vagy képalkotó teszt, amellyel biztosan megállapítható a betegség, de folyamatosan zajlanak a minél gyorsabb és hatékonyabb diagnosztikai lehetőségek megtalálását célzó kutatások.
Genetikai kutatás: A Parkinson-kórhoz kapcsolódó gének kölcsönhatásainak ismerete hozzájárulhat a hatékonyabb terápiás módszerek alkalmazásához. A kutatók jelenleg is vizsgálják, hogy az LRRK2 (más néven LARK2) Parkinson-kór gén hogyan lép kölcsönhatásba más, már ismert Parkinson-génekkel.
Klinikai vizsgálatok: A klinikai vizsgálatok - mint minden más betegség esetében is - lehetőséget kínálnak a szakembereknek arra, hogy megtalálják a legjobb módszereket a Parkinson-kór és az ahhoz hasonló betegségek diagnosztizálására és gyógyítására.
Nem gyógyszeres kezelések: Az egyik ígéretes kezelés az úgynevezett mély agyi stimuláció, melynek során elektromos stimulációt alkalmaznak az agyban a Parkinson-kórral összefüggő mozgásproblémák (például remegés, merevség, járási nehézségek, lassult mozgás) kezelésére. A gyógyszeres kezelés fizikoterápiaval történő kiegészítése pedig enyhíti a motoros tüneteket.