Napjainkban a PrEP, az expozíció előtti profilaktikus tabletta fontos eszközzé vált a HIV terjedése elleni küzdelemben.
Mi az a PrEP?
A humán immundeficiencia vírus (HIV) egy főleg nemi úton terjedő betegség, amely megtámadja az immunrendszert, ami megnehezítheti a szervezet számára a betegségek elleni küzdelmet. A HIV-fertőzést leggyakrabban a vaginális, orális vagy anális szex útján kapják el az emberek, de terhesség, szülés, szoptatás, vérátömlesztés, valamint a kábítószerezéshez szükséges tűk megosztásával is terjeszthető. A PrEP szedése azonban megakadályozhatja a HIV-fertőzést azáltal, hogy meggátolja a vírus megtelepedését a szervezetben. A PrEP tehát egy olyan gyógyszer, amely azért szedhető, hogy megvédjen a HIV-fertőzéstől – még mielőtt ki lennénk téve a fertőzésnek.
Kiknek kell PrEP-et kell szedniük?
A PrEP azoknak javasolt, akik nem fertőzöttek HIV-vel, de nagyobb a kockázata annak, hogy elkapják, beleértve az alábbi eseteket:
- kezeletlen HIV-fertőzött szexuális partner
- óvszer használata nélküli szex
- szexuális úton terjedő betegség diagnosztizálása az elmúlt hat hónapban
- intravénás droghasználathoz használt tű megosztása kezeletlen HIV-fertőzöttel.
Mennyi idő alatt válik hatékonnyá a PrEP?
Egy-három hétig PrEP-et kell szedni, hogy működni kezdjen, de a HIV-fertőzés elleni védelem maximalizálása érdekében minden adagot be kell venni. Egyszerűen fogalmazva: a PrEP hihetetlenül hatékony, de csak akkor, ha az előírás szerint szedik. A PrEP nem akadályozza meg a szexuális úton terjedő fertőzések kialakulását, az óvszer használata továbbra is fontos a megelőzésben.
A PrEP szedésének mellékhatásai
A PrEP biztonságosnak tekinthető, de kezdetben előfordulhat néhány mellékhatás. Általában maguktól elmúlnak, de beszéljen kezelőorvosával, ha továbbra is fennállnak:
- hányinger
- hasmenés
- fejfájás
- fáradtság
- gyomorfájdalom.
Lehet-e szedni a PrEP-et a HIV-fertőzés után?
A PrEP egy expozíció előtti gyógyszer, tehát nem a megfelelő gyógyszer, ha HIV-fertőzésnek volt kitéve, és csökkenteni szeretné a fertőzés esélyét. Ha ki volt téve HIV-fertőzésnek, és még nem részesült PrEP-kezelésben, 72 órán belül keresse fel orvosát. Felírhatnak poszt-expozíciós profilaxist (PEP), ami az expozíció után a HIV megelőzésére szolgáló gyógyszer. A PrEP-től eltérően a PEP-et vészhelyzetekben használják.