A COVID-19 elleni védőoltás beadása után előfordulhat néhány gyakori oltási reakció, beleértve a fej- és a karfájást, a lázat vagy más influenzaszerű tüneteket.
Amióta a járvány megkezdődött és elindult az oltási folyamat, egyre többen spekulálnak a vakcinák reproduktív rendszerünkre gyakorolt hatásáról. Jelenleg azt vizsgálják, hogy van-e összefüggés a vakcina és a menstruációs zavarok között. Egyáltalán nincs azonban tudományos bizonyíték ennek az aggálynak a hátterében, az oltások nem befolyásolják sem a menstruációt, sem a női és a férfi termékenységet.
A HPV (humán papillomavírus) és az influenza elleni vakcina átmenetileg befolyásolja a menstruációs ciklusokat, így nem lenne meglepő, ha a COVID-19 elleni oltások után is tapasztalható lenne. Az immunsejtek a méh nyálkahártyájának létrehozásában, majd lebontásában működnek, ami a menstruáció során történik. A vakcinák citokineknek és interferonoknak nevezett gyulladásos molekulákat termelnek, amelyek stimulálják a méhben lévő immunsejteket is. Ez azt eredményezheti, hogy a méh nyálkahártyája a szokásosnál előbb vagy intenzívebben bomlik le, vagyis átmenetileg megváltozhat a menstruációs ciklus.
Fontos azonban megjegyezni, hogy sok más tényező, beleértve a stresszt, a szorongást és a táplálkozást, befolyásolhatja a menstruációt, és emiatt nehéz vizsgálni az ok-okozati összefüggéseket az oltás és a menstruációs ciklus zavarai között.
Eddig nem végeztek tudományos kutatást annak megértése érdekében, hogy a vakcinázás milyen hatással lehet a menstruációs ciklusokra. Még akkor is, ha végül kimutatható lenne a kapcsolat a COVID-19 vakcinák és az átmeneti menstruációs zavarok között, ennek nincs hatása a teherbe esésre vagy az egészséges terhességre.