A stressz minden életkorban az élet normális része, de a gyermekek és a kamaszok esetében egyre gyakoribb ez a pszichés probléma.
A krónikus stressz hozzájárulhat a fizikai és mentális egészségi problémák hosszú listájához. A hosszan tartó stressz magas vérnyomást okozhat, gyengítheti az immunrendszert, és hozzájárulhat olyan betegségekhez, mint például az elhízás és a szívbetegségek. Ez pedig olyan mentális problémákhoz is vezethet, mint a szorongás és a depresszió, amelyek egyre gyakoribbak a fiatalok körében.
Stresszforrások kisgyermekeknél
A kisgyermekeknél az otthoni feszültség a leggyakoribb stresszforrás. A gyermekeknél pszichés problémákat okozhat a családi viszály vagy a válás, de a nagyobb változások (például új testvér, új mostohaszülő, költözés, iskolaváltás) is nehézség lehet a számukra.
Stresszforrások serdülőknél és tizenéveseknél
Ahogy a gyermekek nőnek, a stresszforrások is bővülnek. A tizenéveseket nagyobb valószínűséggel stresszelik az otthonon kívüli események vagy helyzetek (iskola, beilleszkedés, párkapcsolat, stb.), mint a kisgyermekeket.
Hogyan ismerhetők fel a stressz jelei?
A fiatalkori stressz jelei többféleképpen is megjelenhetnek:
- ingerlékenység és harag
- viselkedésbeli változások – például egy fiatal gyermek, aki korábban aktív volt, most nem akarja elhagyni a házat
- alvászavar - állandó fáradtság, több alvás, nehezen tud elaludni éjszaka, stb.
- feladatok elhanyagolása
- az étkezési szokások megváltozása – például túl sok vagy túl kevés étel fogyasztása
- testi tünetek - gyakoribb fej- vagy hasfájás.
Stresszkezelési lehetőségek
A stresszorokkal való szembesülés az élet ténye, mind a gyermekek, mind a felnőttek számára. Az alábbi módszerek azonban segíthetnek enyhíteni a stresszt:
- Az alvás elengedhetetlen a testi és érzelmi jóléthez. A szakértők 9-12 óra alvást javasolnak a 6-12 éves gyermekeknek. A tizenéveseknek 8-10 órányi alvásra van szükségük éjszaka.
- A fizikai aktivitás nélkülözhetetlen stresszoldó tevékenység. Naponta legalább 60 perces testmozgás ajánlott a 6-17 éves gyermekek számára.
- Ha a gyermek megbízható felnőttel beszél a stresszes helyzetekről, az segíthet abban, hogy a problémáit más szemszögből helyezze és megtalálja a számára ideális megoldásokat.
- Ahogyan a felnőtteknek, a gyermekeknek és a tinédzsereknek is időre van szükségük ahhoz, hogy aktívan vagy passzívan pihenjenek (építőkockákkal való játék, zenehallgatás).
- A természetben eltöltött idő hatékony módszer a stressz enyhítésére és az általános közérzet javítására.
- Az írásbeli kifejezés (például a pozitív érzések leírása) segíthet csökkenteni a szorongás és a depresszió tüneteit.