Az úszó foltok a szemünk belsejében lévő törmelékdarabok, amelyek akkor jelennek meg, ha valami fehérre vagy nagyon fényesre nézünk.

Ezeket az úszó foltokat leggyakrabban pókhálóként, buborékként vagy ebihalként írják le az emberek.

Érdemes szemész szakorvoshoz fordulni, ha

  • túl gyakran látunk úszó foltokat
  • a foltokat villanások kísérik
  • az úszó foltok újonnan történő megjelenése.

A villanások kíséretében előforduló úszó foltok megjelenése vészjóslóbb, mert a retina (szaruhártya) szakadás, gyulladás vagy fertőzés következtében kialakuló irritációját jelzi. Súlyosabb esetben a retina le is válhat, amelynek esetében - a látás megőrzése érdekében - azonnali lézeres műtétre vagy más eljárásra van szükség. A legtöbb esetben azonban csak kisebb problémáról van szó.

Az úszó foltok okai az alábbiak lehetnek:

  • A kocsonyaszerű „üvegtest” - a legbelső fényérzékeny szemréteg - leválása a retináról. A hátsó üvegtest leválása természetes módon történik meg, ahogy idősödünk, általában 55-60 éves kor körül.
  • A retina elszakadása vagy leválása. Ez gyakran az üvegtest leválás, a közeli látás (myopia), vagy bármilyen trauma, szemműtét eredménye lehet.
  • Vérzés vagy vérszivárgás a retina apró ereiből. Akkor fordulhat elő, ha a retina erős húzása elszakítja az ereket vagy rendellenes erek alakulnak ki, például a cukorbetegség szövődményeként. A kis vérzések maguktól felszívódnak, de a nagyobb vérzések műtéti ellátást igényelnek.
  • Fertőzés és gyulladás - általában a gombás fertőzések és bizonyos gyulladások (például uveitis, ami az üvegtest hátsó felszíne mögötti területre kiterjedő gyulladás).
  • A szem daganatai, bár ezek ritkán fordulnak elő.
úszó foltok a szemben
Forrás: Shutterstock / PuzzlePix

Hogyan vigyázzunk a szemünkre?

Függetlenül attól, hogy látunk-e úszó foltokat, a következő módszerek segíthetnek megőrizni a szemünk egészségét:

  • Táplálkozzunk kiegyensúlyozott módon, ügyelve arra, hogy a szemünk egészsége szempontjából fontos tápanyagok is bekerüljenek az étrendünkbe.
  • A dohányzás a makula degeneráció - az idősek vakságának gyakori oka - egyik legnagyobb kockázati tényezője, így annak kerülésével jelentősen csökkenthetjük az időskori látásvesztés kockázatát.
  • Ha hosszabb ideig erős fényben vagyunk, viseljünk napszemüveget, hogy megvédjük szemünket az ultraibolya (UV) fény hatásaitól.
Forrás: https://health.clevelandclinic.org/flashes-and-floaters-in-your-eyes-when-to-see-the-doctor/
Borítókép forrása: Shutterstock / PuzzlePix
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.