A rágódohány, a nikontintasakok, e-cigaretta és társaik marketingjének fontos eleme, hogy biztonságosabbnak tünetik fel őket a cigarettánál.
Azonban ezeknek a termékeknek számos más, a dohányzáshoz kapcsolódó kockázati faktoruk van, illetve azon túl is okozhatnak problémákat.
Mik a füstmentes dohánytermékek?
A klasszikusok között két fő fajtát különböztetünk meg, az egyik a rágható dohány (bagó) a másik pedig a szippantani való (tubák, burnót, snus).
- A rágható dohány általában a dohánynövény leveléből vagy annak préselt, tasakos változatából áll
- A szippantani valót be lehet juttatni a szervezetbe az orron keresztül, de más felhasználási módja is elterjedt: az íny és a száj közötti területre helyezés
- Léteznek cukorka és egyéb formában „elfogyasztható” nikotintermékek is
De vannak már modernebb füstmentes technológiák is, melyek szintén az égéskor keletkező káros anyagoktól szabadultak meg, de ettől függetlenül maradt bennük más, egészségre ártalmas dolog. Ilyen például:
- elektromos cigaretta - megtévesztő név, hiszen nem igazi cigarettákról van szó, nem megy végbe égés, csak a nikotintartalmú folyadék hevítése. A fogyasztók válogathatnak zárt és nyílt rendszerű e-cigaretták között, előbbieknél csak a patron cserélhető, utóbbiaknál használója maga választhatja ki és adagolhatja a folyadékot. Sokáig a dohányzás forradalmi, egészségesebb változatának gondolták, de az egyre másra megjelenő tanulmányok szerint csaknem ugyanolyan mértékben rombolja az egészséget, mint a hagyományos cigarettázás.
- hevítéses technológiák - az előzőhöz képest az a különbség, hogy itt valódi dohány kerül hevítésre, de az igazi cigaretta akár 850 C°-os hőmérsékletéhez képest csak 350 C°-ra hevül fel. Ez azért fontos, mert a magasabb hőmérsékletnél több káros anyag szabadul fel. Persze a szám itt sem lesz soha nulla.
Milyen veszélyek rejlenek bennük?
Bár úgy reklámozzák őket, hogy a füst hiánya miatt nem lehet általuk tüdőrákot kapni, arról nem esik szó, hogy másfajta rákos és egyéb megbetegedést viszont igen.
- Ugyanúgy függőséget okoznak, mint a klasszikus cigaretta, hiszen a dohánylevelekből kiszivárgó nikotin keveredik a nyállal, amit aztán lenyelnek.
- A bagórágás növeli a torok-, a száj- és a hasnyálmirigyrák kockázatát
- Az e-cigarettánál belélegzett gőz hatására a lipidek túlzott mértékben halmozódnak fel a tüdőben, mely által csökken ezen szervünk védekezőrendszere
- Leukoplákiát okozhat a szájban, amely a nyálkahártya laphámjának elszarusodását jelenti, és fehér foltok megjelenésével jár – és nagy eséllyel elrákosodhat
- Szívproblémák – a füstmentes dohánytermékek közül néhány megemeli a vérnyomást, és a stroke kockázatát is
- Fogászati problémák – fogszuvasodást, ínyproblémákat, rossz lehetetet, gyulladást, ínyvisszahúzódást és fogvesztést is okozhat
- Terhességi kockázat – a várandós kismamák dohányrágása alacsony születési súlyt, szívproblémákat és akár halvaszületést is kiválthat
- Mérgezés – az édességekhez hasonlóan kinéző termékek vonzóak lehetnek a gyerekek számára, akik tévedésből megkóstolhatják őket, nikotinmérgezést okozva ezzel maguknak.