A bél mikrobiomja befolyásolja az agyi infarktus és a stroke utáni funkcionális károsodás súlyosságát. Ennek ismerte azonban segíthet a kezelésében.
Egy nemrég közzétett tanulmány kutatói több mint egy évtizeden keresztül vizsgálták a bél mikrobiomjának a szív-és érrendszer egészségében és a különböző betegségeiben betöltött szerepét. A szakmai munka nagy része egy metabolit, a TMAO (trimetil-amin-N-oxid) káros hatásaival foglalkozik. Ez a vegyület amely akkor termelődik, amikor a bélbaktériumok megemésztik a vörös húsban és más állati termékekben, köztük a kolinban, a lecitinben és a karnitinban gazdag tápanyagokat.
Az első bizonyítékok szerint a bélmikrobák általában - és különösen a TMAO révén - közvetlenül befolyásolhatják a stroke súlyosságát vagy az agyi infarktus utáni funkcionális károsodást (például beszédzavar, izombénulás).
Korábban már felfedezték, hogy a megemelkedett TMAO-szint előre jelzi a szívroham, a stroke és a halál kockázatát. A jelenlegi tanulmányban azt találták, hogy az étrendi kolin és a TMAO súlyosabb stroke-ot eredményezett. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy a TMAO-t előállító bélmikrobák egyszerű átültetése elegendő volt ahhoz, hogy alaposan megváltoztassa a stroke súlyosságát.
A stroke utáni funkcionális károsodás nagy gondot jelent a betegek (és az őket ellátó családtagok) számára. A kutatók megállapították, hogy azoknak a mikrobáknak az átültetése, amelyek a bélben az étrendi kolinnal összefüggő TMAO-termelés szempontjából kritikus enzimet hordoznak, elegendő a stroke fokozott súlyosságának és a rosszabb kimenetel csökkentésére. Tehát ennek a bélmikrobás enzimnek a megcélzása ígéretes megközelítés lehet az étrenddel összefüggő stroke megelőzésére.