Egy új tanulmány megerősíti, hogy a SARS-CoV-2 aggodalomra okot adó változatai, különösen a Delta-variáns virulensebbek, mint a vírus natív törzse.
A tanulmány 212 326 COVID-19 esetet vizsgált 2021. február 7. és június 26. között. Az aggodalomra okot adó vírusváltozatok közé tartoznak az N501Y mutációval rendelkezők, például az alfa, a béta és a gamma, valamint a delta, amelyek felváltották az eredeti SARS-CoV-2 törzset. A vizsgált törzseknek csak 22,4 százaléka volt nem aggodalomra okot adó változat, a minták 76,7 százaléka N501Y mutációval fertőzött volt, és ebből 2,8 százalék delta-variáns.
Az új SARS-CoV-2 vírustörzsek aggodalomra okot adó változatainak megjelenése három különböző módon lassította a járvány elleni előrehaladást, nevezetesen a fertőzőképesség és a vírus szaporodási számának növelésével, az immunrendszer és a vakcina hatékonyságának csökkentésével, valamint az új koronavírus fertőzőképességének növelésével.
A kutatás főbb megállapításai a következők:
- a SARS-CoV-2 aggodalomra okot adó változataival fertőzött emberek szignifikánsan fiatalabbak voltak, és kisebb valószínűséggel voltak társbetegségeik
- a SARS-CoV-2 aggodalomra okot adó változataival történt fertőzés gyakoribb volt a nagyvárosokban
- a SARS-CoV-2 aggodalomra okot adó változataival történt fertőzések esetén a kórházi kezelés kockázata 52 százalékkal, az intenzív osztályra való felvétel 89 százalékkal, a halálozás pedig 51 százalékal magasabb volt.
A kutatók megvizsgálták az oltás hatását is, amely „tompította” a SARS-CoV-2 aggodalomra okot adó változataival történt fertőzés súlyosságát, csökkentve a súlyos betegségek és halálozás kockázatát a részben és teljesen oltott emberekben.