A betegség több nőnél okozhat meddőséget, ezért érdemes idejében elcsípni és a megfelelő étrenddel kordában tartani.
Az endometriózis hazánkban is gyakori, azonban kevésbé ismert betegség, melynek okai tisztázatlanok. Bizonyos kutatások szerint a nők 5-10 százalékánál előforduló elváltozás, amely globálisan kb. 176 millió nőt, míg Magyarországon kétszázezret érint. Az endometriózis a kínzó menstruációs fájdalmak mellett akár meddőséget is okozhat. Az „endometrium” szó a méh belső felszínét borító nyálkahártyát jelenti, ami ennél az állapotnál a méh üregén kívül is megjelenik és ott krónikus gyulladást idéz elő. Ennek oka, hogy a hormonális változások következtében a külső szövetek éppen úgy működnek a méhen kívül, mintha a méhen belül lennének.
Tünetei az alhasi fájdalmak, menstruációs görcsök, fájdalmas vizelési inger, fájdalmas székletürítés, emésztési panaszok, levertség, fáradékonyság, ciszták megjelenése, hegesedések a szaporító szerveken. Orvoslás szempontjából az egyik leghatékonyabb kezelésnek az ösztrogénszint csökkentése számít, ami elérhető és befolyásolható egy megfelelően összeállított étrenddel, ezt nevezzük endometriózis diétának.
A helyes endometriózis étrend titka, hogy ki kell iktatni a gyulladáskeltő ételeket. Vagyis nem ajánlott: a vörös húsok, a különböző tejtermékek, illetve a glutént, cukrot, szóját, tartósítószert tartalmazó ételek fogyasztása, és semmi olyan, ami puffadást okoz nálunk.
Amit ajánlatos fogyasztani, azok a zöldségek, melyek vitaminok, ásványi anyag és fitotápanyag tartalmukkal támogatják az egészséges emésztést és a bélflóra egészségének fenntartását.
Ehetünk halakat, tengeri herkentyűket, hiszen a bennük megtalálható omega-3 gyulladáscsökkentő hatással bírnak, így az endometriózisban nagy segítséget nyújthatnak. Emellett számos előnyös hatásuk van ezeknek a jótékony zsírsavaknak.
Az étrend alapja a megfelelő mennyiségű tiszta ivóvíz is. A kellő mennyiségű folyadékbevitel segíti a méregtelenítést, fokozza az anyagcserét. A víz mellett koffeinmentes teákat, gyógyteákat is ihatunk.
A bab, a borsó és minden hüvelyes az ösztrogén hormont kiegyensúlyozó hatásúak, ezért ezeket is fogyaszthatjuk.
Az endometriózis diéta úgynevezett FODMAP étrend, vagyis kiiktatja a vékonybélben nehezen felszívódó és puffadást okozó szénhidrátokat (oligo-, di- és monoszacharidok).
Egyes tanulmányok szerint a sport és mozgás is jótékony az endometriózis kezelésében, a jóga, a relaxáció és az akkupunktúra is kedvező hatást hozhat.