A tífusz egy olyan típusú bakteriális fertőzés, amit a Salmonella typhi okoz és általában fertőzött élelmiszerek vagy víz fogyasztása okozza.
A fertőzés bár elég ritka a fejlett országokban, világszerte súlyos probléma, évente több mint 215 000 halálesetet okoz a tífusz. A betegség főbb tünetei a láz, fejfájás, fáradtság, fogyás, hasmenés, gyomorfájdalom és étvágytalanság. Bár az étrend megváltoztatása nem tudja kezelni a tífuszt, segíthet bizonyos tünetek enyhítésében.
A tífusz diéta a fertőzés okozta emésztési zavarok enyhítésére összpontosít, miközben biztosítja, hogy szervezetünk elegendő energiához jusson. Korlátozni kell a rostban gazdag ételeket, amelyek nehezebben emészthetők, és így súlyosbíthatják a tífusz okozta emésztési problémákat. Ide tartoznak az olyan élelmiszerek, mint a nyers gyümölcsök és zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, diófélék, magvak és hüvelyesek.
Ehelyett érdemes alaposan megfőzni az ételeket, konzerv vagy mag nélküli gyümölcsöket választani, és a rostban gazdag teljes kiőrlésű gabonák helyett a finomított gabonákat előnyben részesíteni. Más, esetleg nehezen emészthető ételeket is korlátozni kell, beleértve a zsíros vagy fűszeres ételeket.
A sok víz fogyasztása is nagyon fontos. Mivel azonban a tífuszt bakteriális fertőzés okozza, ha olyan területen tartózkodunk, ahol gyakori a tífusz, válasszunk palackozott vizet, és kerüljük a jeges italokat.
Ügyeljünk arra, hogy rendszeresen mossunk kezet, alaposan mossunk meg minden terméket, és kerüljük a nyers húst, a nyers halat és a nem pasztőrözött tejtermékeket. Kerüljük az ismeretlen forrásból, például utcai árusoktól származó ételek vagy italok fogyasztását is!
Íme néhány étel, amelyet ehetünk a tífusz diéta során:
-
Főtt zöldségek: burgonya, sárgarépa, zöldbab, cékla, tök
-
Gyümölcsök: érett banán, dinnye, almaszósz, gyümölcskonzerv
-
Gabonák: fehér rizs, tészta, fehér kenyér, keksz
-
Fehérjék: tojás, csirke, pulyka, hal, tofu, darált hús
-
Tejtermékek: zsírszegény vagy zsírmentes pasztőrözött tej, joghurt, sajt és fagylalt (tolerancia szerint)
-
Italok: palackozott víz, gyógytea, kókuszvíz, gyümölcslé, húsleves
Bár kevés kutatás folyik konkrétan a tífusz diétával kapcsolatban, a tanulmányok azt mutatják, hogy az alacsony rosttartalmú étrend követése és a fűszeres ételek korlátozása segíthet számos gyomor-bélrendszeri probléma enyhítésében. És ne feledjük, a diéta nem a kórokozót pusztítja el, csupán az emésztési tünetek enyhítésében segít!