A szénhidrát segíthet vagy árthat – ez csak attól függ, hogyan és mikor fogyasztjuk. Érdemes megtalálni a megfelelő egyensúlyt és időt az elfogyasztásukra.
Mik azok a szénhidrátok?
A szénhidrát a három alapvető makrotápanyagok egyike a zsír és a fehérje mellett. A szénhidrátok – a test fő és kedvelt energiaforrásai - glükózzá vagy cukorrá, majd energiává alakulnak a szervezetben. A szénhidrátok többségének természetes forrásból kell származnia – olyan élelmiszerekből, amelyeket nem módosítottak vagy nem dolgoztak fel. Példák az egészséges szénhidrátokra:
Gabonafélék és keményítők: válasszon teljes kiőrlésű gabonát, ha kenyérről, gabonapelyhekről és tésztáról van szó.
Hüvelyesek: A hüvelyesek kiváló növényi fehérjeforrások is. Ezek közé tartozik a sárgaborsó, a lencse és a bab.
Gyümölcsök és zöldségek: ezek az egészséges szénhidrátok szintén tele vannak rostokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal. A szénhidrátban gazdag zöldségek közé tartozik a burgonya, a kukorica, a gyökérzöldségek és a tökfélék.
Tej: jó fehérje-, kalcium- és D-vitamin forrás.
Mi a legjobb időszak a szénhidrát fogyasztására?
A legtöbb élelmiszer és élelmiszercsoport szénhidrátot tartalmaz, ezért meg kell találni a megfelelő egyensúlyt. Az egészséges emberek minden étkezésénél fogyaszthatnak szénhidrátot a nap folyamán.
A szénhidrát fogyasztása reggel jobb lehet, ha:
Fogyni szeretne. Ha este fogyasztja a legtöbb szénhidrátot, az vércukorszint-emelkedést okozhat. A test ezután testzsírként tárolja azt a plusz glükózt, amelyet nem használtál fel energiaként.
Reggel edz: Ha állóképességi sportoló vagy egy óránál tovább edz, akkor étkeznie kell edzés előtt.
Alvási problémái vannak: A vacsora közbeni szénhidrátfogyasztás befolyásolhatja az alvást, mert közben az étel még emésztődik, különösen, ha gyomorégése van.