A hialuronsav a kozmetikumok kapcsán vált ismertté, pedig étrend-kiegészítők formájában is nagyon hasznos, mert a vegyület nem csak a szépség záloga.
Hialuronsav kapszula, hialuronsav szérum, hialuronsav injekció. Egy anyag, többféle felhasználási lehetőség. A hialuronsav egy poliszacharid vegyület, ami a szervezetünk számos szövetében előfordul. A kollagénhez hasonlóan a szervezet kenőanyaga. A különleges szénhidrátot a testünk maga is szintetizálja, ám előállítása a kor előrehaladtával egyre csökken, 30 éves kor felett már drasztikusan. Ennek hatására, mint a kollagén esetén is, a bőrünk veszít rugalmasságából, könnyebben sérülnek az ízületeink, veszítenek a szervek hidratáltságukból.
A hialuronsav elsősorban a kozmetikai ipar révén vált ismertté, sok szépségápolási termék összetevője, pedig az, hogy kívülről kenjük, még nem garancia arra, hogy belül is hatást vált ki. A bőrnek kétségkívül jót tesz, de a többi részünknek belülről kell részesülnie a molekulákból, méghozzá a vér keringése révén. Erre jók a hialuronsav táplálékkiegészítők.
Egy másik felhasználási módja pedig a szépészeti beavatkozásoknál van, de az injektálható formát alkalmazzák a konzervatív terápiákban is az ízületek helyreállítására.
Mi mindenre hat pozitívan a hialuronsav étrend-kiegészítők szedése?
-
Kopásos ízületi gyulladás
-
Gyorsított sebgyógyulás
-
Reflux
-
Krónikus fáradtság
-
Szemszárazság
-
Ínybetegségek
-
Ekcémák
-
Álmatlanság
-
Fibromialgia
-
Erektilis problémák
-
Hüvely szárazság
Bárki szedheti a hialuronsavat? A tanulmányok és kutatások szerint, aki allergiás pl.a tollra vagy állati eredetű anyagokra, az jó, ha elkerüli a hialuronsav táplálékkiegészítőket, mert gyakran csirkéből nyerik ki.
Daganatos megbetegedéseken átesetteknek sem javasolják belsőleg szedni, mert a sejtosztódást serkentő képessége sajnos nem csak az egészséges sejtekre hat.
Milyen természetes módon pótolhatjuk?
Ha szeretnénk csak étrendünk által fedezni a hialuronsav szükségletünket akkor a következő ételeket fogyasszuk: csontleves, cupákos húsleves, porcok; keményítőben gazdag gyökérzöldségek (burgonya, cékla, zeller, sárga- és fehérrépa); kagylófélék és tengeri herkentyűk; kombucha; zöld leveles zöldségek (spenót, sóska, petrezselyem, saláták); citrusfélék; piros bogyós gyümölcsök.