Úgy tűnik, hogy fölösleges a nagy dózisban bevitt C-vitamin, hiszen a „megadózisok” jelentős része nem szívódik fel, nem hasznosul a szervezetben.
Felmerül a kérdés, hogy mennyi az optimális dózis
Régóta ismert, hogy a szervezetbe jutott C-vitamin felszívódása nem tökéletes, a szájon át bevett adagnak csak kisebb-nagyobb hányada hasznosul. Tény, hogy a többől több szívódik fel, de a bevett és a felszívódott mennyiség közötti kapcsolat nem írható le egyenes arányossággal. Vizsgálatok alapján:
- ha valaki 200 milligramm (mg) C-vitamint vesz be, akkor az szinte teljes egészében képes felszívódni, vagyis ebben az esetben nem „vész kárba” C-vitamin.
- a szájon át bevett 500 mg-os hagyományos (azaz nem módosított hatóanyag-felszabadulású) C-vitaminos készítményeknek átlagosan mintegy 73 %-a jut el a vérkeringésbe, ennyi hasznosul,
- a 1250 mg-os C-vitamin adagnak pedig csupán csak a 49 %-a fog hasznosulni.
Nincs értelme tehát 400-500 mg C-vitaminnál többet egyszerre bejuttatni a szervezetbe, mivel a többlet-bevitel nem jár a C-vitamin vérszintjének jelentős emelkedésével.
Így érdemes a C-vitamint szedni
Napi 400-500 mg C-vitamin bevitele esetén is érdemes a C-vitamin-mennyiséget 2 részre osztva bevenni (reggel 200-250 mg, illetve este 200-250 mg). Ilyen módon maximalizálható a C-vitamin szervezetbeni felszívódása, hasznosulása.
Másik, „kényelmes” lehetőségként adódik retard vagy - más szóval - nyújtott hatású készítmények használata, amikből napi egyszeri bevétel is elegendő, és a készítmények hatóanyagtartalma időben elnyújtottan, folyamatosan szívódik fel a bélből.