A K-vitamin a zsírban oldódó vitaminok közé tartozik, ezért képes raktározni a szervezetünk. De pontosan miben is segíti azt?
Minden vitamin nélkülözhetetlen a szervezet egészséges működéséhez. A K-vitamin legfontosabb tulajdonsága, hogy segít a vérlemezkék tapadásában, vagyis a véralvadást szabályozza. Emellett csökkenti a csontritkulás és az érelmeszesedés kockázatát, megakadályozza a véraláfutásokat, és fontos szerepe van a rákos megbetegedések kezelésénél.
Két típusa ismert, a K1- és a K2-vitamin.
A K1-vitamin, más néven fillokinon
- megtalálható a zöldleveles növényekben, a tejtermékekben és a májban
- ritkán kell pótolni, elsősorban csecsemőknél, illetve májelégtelenségben szenvedőknél
A K2 vitamin, más néven menaquinon
- az élelmiszerekben kisebb mennyiségben található meg, például a savanyított káposztában, a sajtban és a tojásban
Hiánya és pótlása
A K-vitamin a kalcium és a kálium felszívódását is segíti, ezért ha kevés van belőle a szervezetünkben, annak a csontképződés látja kárát. Májproblémáknál is keletkezhet K-vitamin hiány, mivel a máj "gyártotta" epe segíti a felszívódását a szervezetbe, és ha ott probléma van, gond lesz a felszívódással is.
Hiányára utal a hosszan tartó vérzés, a gyakori orrvérzés, a fáradékonyság és az elhúzódó sebgyógyulás.
Pótolni elsősorban az ételek segítségével tudjuk, természetes úton. Együnk sok brokkolit, kelbimbót, salátát, paradicsomot, kefirt vagy joghurtot. Ha ezek mellett még mindig nem elegendő a K-vitamin szintünk, az orvossal való konzultáció után táplálékkiegészítővel is bevihetjük a szervezetünkbe.
Vigyázzunk a túladagolásával, főleg akkor, ha véralvadásgátlót vagy vérnyomáscsökkentőt szedünk, de más esetekben is lehetnek mellékhatások (például kiütés, légzési nehézségek, szabálytalan szívverés). Túladagolni azonban csak gyógyszer formájában lehet, természetes úton bevive nem.