Nagyon sok ember tapasztalt már egyszeri alkalommal, vagy időszakosan kialakuló bőrpírt, mely viszket, kiszárad, esetleg felhólyagosodik, hiszen ez a leggyakoribb bőrbetegség.
Akut, szubakut (tartós fennállás) és krónikus formája is ismert, utóbbinál a bőr megvastagodik, pigmentációs eltérések is megjelenhetnek. A kellemetlen tüneteken túl önbizalomcsökkentő hatása is lehet, mivel az ekcémával küzdő ember nem szívesen mutogatja az érintett testrészt, ezért megeshet, hogy nyáron is hosszú ujjú felsőt és hosszú nadrágot hord a hajlatokban megjelent ekcémás foltok eltakarása miatt.
Kiváltó okai
A kiváltó okok szerint beszélhetünk exogén és endogén ekcémákról is az alapján, hogy külső vagy belső hatások miatt alakult ki.
Külső hatás például:
- Szappan
- Poratka
- Táplálékkal bevitt allergének
- Pollen
- Állati eredetű szőr
- Vegyszerek, fémek – jellemzően a kontakt allergiás ekcéma ilyen, mely azon a területen jelentkezik, ahol hozzáért mondjuk az ékszer vagy az óra.
Belső hatásokhoz tartozik:
- Ha valaki genetikai okoknál fogva hajlamosabb az ekcémára, és már gyermekkorban megjelenik nála az ekcéma (atópiás dermatitis) – ez sok esetben felnőttkorra elmúlik
- A bőrön elszaporodó baktériumok vagy gombák
- Stressz által legyengült immunrendszer
Tünetei
- Bőrszárazság, kivörösödés
- Viszketés
- A terület megduzzadása, hólyagok megjelenése, melyek váladékozhatnak is
- Először kis területen érzékelt pirosság, majd egyre nagyobb helyen
Kivizsgálás és kezelés
Allergiológiában jártas bőrgyógyász felkeresése javasolt, ő fogja felállítani a diagnózist, ehhez széleskörű vizsgálatokra van szükség – ételallergia, pollen, egyéb.
Kezelésére ma már sokféle gyógymód elérhető, és általában komplex terápiáról van szó, hogy minden allergénnel való kontaktust a minimálisra csökkenthessünk. Így tartalmazhat a kezelési terv diétát, speciális kozmetikumokat, ekcéma elleni krémeket, bőrkímélő fürdőkrémeket, rövid ideig használható szteroidos készítményeket.