A világon mindenki érintett az immáron több, mint másfél éve tartó koronavírus-járványban, és ez a mentális egészségre is kihat.
A ma élő emberek életében aligha volt ehhez hasonló bizonytalanságot okozó helyzet, mint a COVID-19 okozta pandémia. Nem meglepő hát, hogy rengeteg embernél ez lelkileg is lecsapódott. Megváltoztak a mindennapjaink, a már említett bizonytalanság – Mikor lesz vége? Elkapom-e én is? – rányomta a bélyegét a lelki, mentális egészségre és folyamatos stressz alá helyezett sok mindenkit.
Mit okoz a „korona-stressz”?
- Félelemérzet, harag, szomorúság, frusztráció vagy aggodalom
- Változás az energiaszintben, az étvágyban, az érdeklődési körökben
- Nehezebb döntéshozatal
- Alvási problémák
- Fizikai reakciók – fejfájás, gyomorproblémák
- A krónikus betegségek rosszabbodása
- A mentális egészség romlása
- Dohányzás, alkoholfogyasztás megemelkedése
Hogyan küzdjünk meg ezzel?
- Tartsunk szünetet a hírek olvasása, nézése közben, de a legjobb, ha minimalizáljuk az ezzel töltött időt. Az aggasztó esetekről való folyamatos tájékozódás csak rontani fogja a motivációnkat, lelki egészségünket. Persze fontos a jól informáltság, de ne vigyük túlzásba.
- Törődjünk a testünkkel! Igyekezzünk fenntartani egy egészséges alvásrendet, és ha nem megy, forduljunk orvoshoz a problémával. Együnk megfelelően és kiegyensúlyozottan, a folyadékbevitelt se hanyagoljuk el, főleg a meleg napokon. A mindennapos munka mellett figyeljünk oda a heti rendszeres sportolásra, ami kiváló stresszűző, és kicsit kiszakadunk otthonról.
- Kapcsolódjunk ki – legyenek olyan napok, amikor csak magunkra figyelünk, és olyannal töltjük az időt, amiben kedvünket lelhetjük.
- Beszélgessünk másokkal, hiszen ők is pontosan ugyanebben a helyzetben vannak. Osszuk meg a tapasztalatainkat, gondolatainkat – könnyebb lesz kicsivel, miután látjuk, hogy másokat is hasonló gondok nyomasztanak.
- Fontosak a közösségek, még a távolságtartás idején is, akár online is becsatlakozhatunk egy-egy beszélgetésbe, szakkörbe, előadásba.