Számos tanulmány kimutatta, hogy a bélben lévő baktériumközösségek befolyásolhatják a daganatos sejtek növekedését és a kezelésre történő reagálásukat.
Egy új kutatás eredménye azonban azt sugallja, hogy a baktériumok nem az egyetlen mikroorganizmusok a bélben, amelyek befolyásolják a daganatok rákkezelésre adott válaszát. A kutatók megállapította, hogy a gombák is fontos szereplők lehetnek.
A vizsgálatok során kiderült, hogy amikor a bél normális bakteriális közösségeiben zavar lép fel, „megtelepednek” a gombák. Ezek a gombák megzavarják a tumorok elleni immunválaszt, amelyek fontosak lehetnek a sugárterápia szempontjából.
A szakemberek jelenleg még csak most kezdik megérteni, hogyan segít a mikrobiota a rákterápiában a gazdaszervezeti immunitás szempontjából. Ezeknek az interakcióknak a részletesebb ismerete segíthet a kutatóknak azoknak a személyre szabott kezelések megtervezésében, amelyek megváltoztatják a bél mikrobiómáját a rákterápia megkezdése előtt.
Komplex kölcsönhatások
A részleteket, vagyis azt, hogy az immunrendszer hogyan segít a rák elleni küzdelemben, még nem sikerült teljes mértékben feltárni. A területen végzett korai munka az immunterápiák elterjedéséhez vezetett: olyan rákkezelések, amelyek „ráveszik” az immunrendszert a tumorsejtek megtámadására és elpusztítására. A legújabb kutatások azonban azt mutatták, hogy az immunrendszer is befolyásolhatja a kemoterápia és a sugárterápia működését. Az immunsejtek segítsége nélkül a rákos sejtek valószínűleg közvetlenül a kezelés után „visszanőnének”.
A gombák hatása
A kutatók azt észlelték, hogy az antibiotikumokkal elpusztított bélbaktériumokat gombák váltották fel. A gombaellenes kezelésnek azonban az antibakteriális kezeléssel ellentétes hatása volt: a sugárterápia után több tumorsejt pusztult el. A további kísérletek eredményei azt mutatták, hogy nagy mennyiségű gomba bélbe juttatása csökkentette a sugárterápia hatékonyságát, még akkor is, ha a baktériumok mennyisége változatlan maradt. Ez azt sugallja, hogy a gombák jelenléte - és nem a baktériumok számának csökkenése - rontja a sugárterápiára adott választ.
A mikrobiom megcélzása
A kutatók már elkezdték tesztelni, hogy a bél mikrobiom összetételének módosítása növelheti-e egyes rákkezelések hatékonyságát. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a bél mikrobiom szerkezetének módosítása javította az immunterápiás gyógyszer hatékonyságát néhány melanómában szenvedő embernél.
A kutatók azonban arra figyelmeztetnek, hogy a rákkezelés alatt álló embereknek kerülniük kell a kísértést, hogy a bélmikrobáikat vény nélkül kapható probiotikus étrend-kiegészítőkkel vagy gombaellenes szerekkel próbálják befolyásolni.