A hólyaghurut, vagy ahogyan a köznyelvben emlegetjük, a felfázás a nők körében igen gyakori betegség, amelyet baktériumfertőzés okoz. A betegséget általában antibiotikummal kezelik, pedig, ha időben felismerjük a tüneteket, a fitoterápia is segíthet legyűrni a kórt.

Mi okozza a hólyaghurutot?

A felfázás leggyakoribb okozója az Escherichia coli (E. coli) nevű baktérium, amely a bélflórában természetes módon jelen van. Más baktériumok (Klebsiella, Proteus, Enterococcus, Staphylococcus) vagy gombák (pl. Candida fajok) is lehetnek felelősek a fertőzésért, de jóval ritkábban, mint az E. coli. A hideg csak közvetetten járul hozzá a betegség kialakulásához: ha ugyanis lehűl a medencetájék, a húgyúti erek összehúzódnak, a vérkeringés lelassul, gyengül a helyi védekezőrendszer – ez pedig megnöveli a fertőzések kockázatát, ami a nők körében amúgy is magas. A hólyaghurut gyakoriságát a női test felépítése magyarázza: a végbél és a húgycső nyílásának közelsége miatt a kórokozók könnyen besodródhatnak a húgycsőbe, ahonnan – annak rövidsége miatt – gyorsan elérhetik a hólyagot.

A leggyakoribb tünetek

A hólyaghurutot igen jellemző tünetek jelzik: a gyakori vizelési inger miatt a beteg szinte folyamatosan kénytelen vécére járni, alkalmanként csak kevés vizelet ürül égő, csípő érzés kíséretében. Alhasi fájdalom is jelentkezhet, a vizelet zavaros, kellemetlen szagú lehet, előfordulhat, hogy vér is megjelenik benne. A tünetek hirtelen jelentkeznek, a fertőzést okozó baktériumok ugyanis rendkívül gyorsan szaporodnak: 15-20 percenként megduplázódik a számuk. Ha a tüneteket időben felismerjük és azonnal elkezdjük a fitoterápiát, elkerülhetjük az antibiotikumkezelést.

Természetesen is gyógyulhatunk

Az első lépés: igyunk sok folyadékot, még ha az a fájdalmas vizelés miatt kellemetlen is. A fokozott vizelettermelés és -ürítés segít átmosni a húgyhólyagot, ezzel megakadályozzuk, hogy a pangó vizeletben a baktériumok tovább szaporodjanak. Sok olyan gyógynövényt ismerünk, amelyeket a népi gyógyászat régóta alkalmaz a húgyúti betegségek tüneteinek enyhítésére. Ilyen a hibiszkusz, a mezei zsurló, az aranyvessző, a csalánlevél vagy a talán kevésbé ismert kukoricabajusz – ezek a növények vízhajtó hatásukkal járulnak hozzá a vizelet mennyiségének növeléséhez. A felfázást okozó baktériumok ellen bevethetjük a tőzegáfonyát és a természetes antibakteriális hatásáról ismert medveszőlőlevelet is.

Urzinol tabletta: a medveszőlő erejével

A medveszőlőlevél az egyik legrégebben ismert gyógynövény, amely különösen hatékony a húgyúti fertőzések korai szakaszában. A medveszőlő antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatását klinikai vizsgálatok is igazolták. Ennek a gyógynövénynek a koncentrált kivonatát tartalmazza az Urzinol tabletta. A medveszőlőlevél-kivonat enyhíti a hólyaghurut korai tüneteit: csökkenti a gyakori vizelési ingert, és mérsékli a vizeléskor jelentkező égő érzést. Az Urzinol szigorú hatósági előírásoknak megfelelően gyártott, a legtöbb hazai gyógyszertárban elérhető, recept nélkül kapható készítmény, amely állandó, ellenőrzött mennyiségű medveszőlőlevél-kivonatot tartalmaz. Az Urzinol hagyományos növényi gyógyszer, amelynek nagy előnye az antibiotikumokkal szemben, hogy a baktériumok a medveszőlőlevél hatóanyagával szemben nem képesek rezisztenssé válni.

Ha a tünetek 3-4 nap után nem múlnak el vagy súlyosbodnak, forduljunk orvoshoz! Antibiotikumkúra után pedig ne feledkezzünk el a hüvelyflóra pH-egyensúlyának helyreállításáról!

 

Urzinol
Vény nélkül kapható, medveszőlőlevélkivonat-tartalmú hagyományos növényi gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

 

HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A borítókép forrása: Pexels
(Hirdetés)
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.