Számos oka lehet annak, hogy savanyú ízt érzünk a szájunkban. Amennyiben nincsenek egyéb tüneteink, akkor ez nem okoz aggodalmat.
Kiszáradás
Bizonyos esetekben a savanyú íz érzésének olyan egyszerű oka lehet, mint például a nem megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása. Emiatt kiszáradhat a száj, ami megváltoztathatja az ízérzékelést. Igyunk naponta legalább hat-nyolc pohár vizet hidratáltságunk fokozása érdekében.
Dohányzás
A dohányzás nemcsak a megelőzhető betegségek és halálozások egyik leggyakoribb oka. Tompítja az ízérzetet is, és savanykás vagy kellemetlen ízt hagyhat a szájban. Ez a mellékhatás is inspirációt jelenthet a dohányzásról való leszokáshoz.
Rossz szájhigiéné
A rossz szájhigiéné miatt gyakran érezhető savanyú íz a szájban. Ennek elkerülése érdekében ajánlott a naponta legalább két alkalommal történő fogmosás és a rendszeres fogorvosi kontrollvizsgálat.
Fertőzések és egyéb betegségek
Ha megbetegszünk - például megfázás vagy orrmelléküreg-fertőzés esetén -, ízlelőbimbóink is károsodhatnak. A gyógyulás során a savanyú íz érzésének is el kell múlnia. A fertőzések megelőzése érdekében gyakrabban mossunk kezet és kerüljük a fizikai közelséget a betegekkel.
Gyógyszeres kezelés és rákterápia
Néha nem a fertőzés vagy betegség, hanem a kezelésére szedett gyógyszer okozhat rossz szájízt. Egyes antibiotikumok és bizonyos vény nélkül kapható gyógyszerek (például az antihisztaminok) is okozhatják ezt a problémát, de néha a fej vagy a nyak sugárterápiájának vagy a kemoterápia mellékhatása.
Reflux betegség
Ha az izom, amely kinyitja és bezárja a nyelőcső és a gyomor közötti nyílást, étkezés után nem záródik be teljesen, az étel és a gyomorsav visszakerülhet a nyelőcsőbe. Ez a savanyú vagy kellemetlen íz érzésének gyakori oka. Az étrend és az életmód megváltoztatásával (például nem eszünk lefekvés előtt) csökkenthetők a reflux tünetei, beleértve a savanyú szájízt is.
Idősödés
Az életkor előrehaladása is állhat a savanyú szájíz hátterében. Ahogy öregszünk, az ízlelőbimbóink zsugorodnak és kevésbé érzékenyek lesznek, ami kihathat az ízlelésre.