Egyes betegségek esélyét minimálisra csökkenthetjük, ha rendszeresen járunk a korunknak és nemünknek megfelelően javasolt szűrővizsgálatokra.
Az évente ajánlott szűrővizsgálatok összefüggésben vannak az illető nemével és korával, így ezek figyelembevételével egyes vizsgálatok gyakorisága változhat az évek során. Melyek lehetnek ezek?
Vérkép és vizeletvizsgálat
Ez a legfontosabb, legalapvetőbb vizsgálat, mellyel meg is cáfoltuk az első mondatunkat, mert ez nőknek és férfiaknak, fiataloknak és időseknek is egyaránt ajánlott. Megtudhatjuk belőle szervezetünk állapotát, az esetleges gyulladásokat, hiányokat, a pajzsmirigy- és cukorbetegséget. Hormonháztartásunk nagyszerű indikátora.
Látásvizsgálat
Legalább évente egyszer, látásproblémákkal küzdőknek akár gyakrabban is érdemes ellátogatniuk a szemészetre, főleg harminc éves kor felett. Nemcsak a látást, magát a szemet is vizsgálják, hiszen lehetnek egyéb belső betegségei is, melyeket nem jelez a szemünk rögtön látásromlással. Magunk is tehetünk szemünk egészségéért.
Fogászati szűrés
A szájápolás része, hogy a gyermekek félévente, felnőttek évente látogassák meg fogorvosukat, így évközben nem kell félni. Arról, hogy mit tehetünk a rendszeres ellenőrzésen kívül az egészséges szájért és fogakért, itt írtunk. A fogászati kontroll mellett, akinek szüksége van rá, érdemes a fogkövet is legalább félévente eltávolíttatni, mivel az később fogínygyulladást okozhat.
Melanoma-szűrés
Különösen azok számára fontos ez, akik érzékeny bőrrel, sok anyajeggyel rendelkeznek, de természetesen mindenkinek ajánlott a bőrgyógyász felkeresése. Otthon rendszeresen ellenőrizzük anyajegyeinket. Ha elváltozást veszünk észre valamelyiken, akkor is azonnal forduljunk orvoshoz.
Nőgyógyászat
18 éves kor felett minden nő látogassa meg nőgyógyászát évente, hogy az egyéb betegségek mellett az egyik legveszélyesebbet, a méhnyakrákot is időben ki lehessen szűrni. A vizsgálat minden esetben magába foglalja a méhnyakrákszűrést és hüvelyi ultrahangvizsgálatot is. A nőgyógyászok a melleket is megvizsgálhatják, csomókat vagy elváltozásokat keresve.
Mammográfia
Bár a fent említett tapintásos módszer is hasznos, kétévente szükséges ellátogatni a mammográfiára, ahol a röntgenfelvétel pontosabb eredményt eredményt mutat a mellszövetek állapotáról.
Prosztatavizsgálat
Minden férfinak ajánlott elmenni évente egyszer prosztatavizsgálatra, amint betöltötte a 40. évét, mivel ekkortól kezdve emelkedhet a prosztata-megnagyobbodás kockázata. Ultrahang, véranalízis és fizikális vizsgálat tartozhat bele.
Tüdőszűrés
Negyven éves korig kétévente, majd évente ajánlott, de dohányosoknak, krónikus légúti betegségekben (például asztma, allergia) szenvedőknek gyakrabban.
Vastagbélszűrés
Nem a legkellemesebb vizsgálatok közé tartozik, de kiszűri a vastagbélrák kockázatát, így ötven év felett komolyan kell venni, főleg ha már volt a családban hasonló betegség.