A szívszövetben kialakuló hegminták értékelésére épített algoritmus pontosabban képes előre jelezni a potenciálisan életveszélyes ritmuszavarokat, mint az orvosok.
Egy új mesterséges intelligencián alapuló megközelítés megjósolhatja, hogy a beteg meghalhat-e szívleállás - amely az orvostudomány egyik leghalálosabb és legrejtélyesebb állapota - következtében, és mikor. A betegek szívéről készült képekre épülő technológia jelentősen javítja az orvosok előrejelzéseit, forradalmasítja a klinikai döntéshozatalt, és növeli a hirtelen szívritmuszavarok túlélési esélyét. A képek olyan kritikus információkat tartalmaznak, amelyekhez az orvosok eddig nem fértek hozzá. Ez a hegesedés többféleképpen oszlik el, és mond valamit a beteg túlélési esélyeiről, vagyis fontos információ van benne elrejtve.
A szívritmuszavar okozta hirtelen szívhalál az összes haláleset körülbelül 20 százalékát teszi ki világszerte, de a szakorvosok keveset tudnak arról, hogy miért történik ez, vagy hogyan lehet megmondani, kiket fenyeget a leginkább. Az algoritmus meghatározhatja, kiket fenyeget a szívhalál, és mikor következik be, így az orvosok eldönthetik, hogy pontosan mit kell tenniük ennek megelőzése érdekében.
A kutatók neurális hálózatokat használnak, hogy személyre szabott túlélési értékelést készítsenek minden szívbetegségben szenvedő páciens számára. Ezek a kockázati mérőszámok nagy pontossággal jelzik előre a hirtelen szívhalál esélyét 10 éven belül, és azt, hogy mikor a legvalószínűbb.
Az algoritmusok előrejelzései nemcsak minden mérésnél szignifikánsan pontosabbak voltak, mint az orvosoké, hanem kórházban kezelt betegcsoporton végzett teszteken is validálták őket, különböző képalkotó adatokkal, ami arra utal, hogy a mesterséges intelligencia eredményesen alkalmazható.